Postaci i nauce Szymona Nowego Teologa - żyjącego na przełomie X i XI wieku mistyka bizantyńskiego – poświęcił swą katechezę Benedykt XVI podczas audiencji ogólnej 16 września w watykańskiej Auli Pawła VI. Ojciec Święty przypomniał, że przesłanie Symeona wywarło istotny wpływ na teologię i duchowość Wschodu, zwłaszcza zaś w dziedzinie doświadczenia jedności duchowej z Bogiem.
Po wygłoszeniu swego nauczania papież streścił je w głównych językach, następnie pozdrowił obecnych w Auli pielgrzymów z różnych krajów, m.in. po polsku, odmówił z nimi po łacinie Modlitwę Pańską a na zakończenie udzielił wszystkim błogosławieństwa apostolskiego. Benedykt XVI stwierdził, że ten święty mnich podkreślał znaczenie życia wewnętrznego, uczciwości sumienia i oczyszczenia serca, mówił, że prawdziwa znajomość Boga pochodzi z doświadczenia duchowego oraz jest owocem Chrztu w życiu wszystkich wiernych poważnie zaangażowanych w przeżywanie swej relacji z Bogiem. „Przykład Szymona Nowego Teologa stanowi dla wszystkich wezwanie do zwracania uwagi na życie duchowe, na ukrytą obecność w nas Boga, nawrócenie serca, aby Duch Święty był w nas rzeczywiście obecny i nas prowadził” – powiedział papież.
Podkreślił, iż święty ten zwraca szczególną uwagę na rolę ojca duchowego klasztoru. Zaznaczył, że nadal aktualna, zwłaszcza dla kapłanów, osób konsekrowanych i świeckich, w tym młodzieży, jest zachęta, by zwracać się o poradnictwo do dobrych ojców duchowych, zdolnych do pomagania w lepszym zrozumieniu samych siebie i prowadzenia do jedności z Panem Bogiem. Chodzi o to, aby życie chrześcijan było coraz bardziej zgodne z Ewangelią. „By zmierzać ku Panu Bogu, zawsze potrzebujmy przewodnika, dialogu. Nie możemy tego dokonać sami, przez własne refleksje. To także jest sens eklezjalności naszej wiary” – stwierdził Benedykt XVI.
Zauważył, że w nauczaniu i doświadczeniu mistycznym Szymona Nowego Teologa ważne jest kierowanie się miłością, gdyż istotny dla każdego chrześcijanina jest wzrost w miłości i poznaniu samego Chrystusa, abyśmy za św. Pawłem mogli w ostateczności powiedzieć: „Żyję już nie ja, lecz żyje we mnie Chrystus” (Ga 2,20).
Po polsku Ojciec Święty powiedział: "Drodzy pielgrzymi z Polski! Serdecznie pozdrawiam wasze rodziny i waszych rodaków. Wczoraj obchodziliśmy wspomnienie Matki Boskiej Bolesnej. Ona, stojąc u stóp krzyża, w sposób wyjątkowy uczestniczyła w dziele odkupienia. Niech Jej wstawiennictwo przynosi wszystkim, a szczególnie cierpiącym i doświadczanym, obfitość łask i umocnienie w wierze, nadziei i miłości. Niech Bóg wam błogosławi!"
Wcześniej ks. prał. Paweł Ptasznik z watykańskiego Sekretariatu Stanu odczytał streszczenie nauczania papieskiego po polsku:
Szymon, Nowy Teolog, którego historię i nauczanie Ojciec Święty przedstawił w dzisiejszej katechezie, urodził się w roku 949 w Paflagonii w Azji Mniejszej. W młodości przeniósł się do Konstantynopola, aby podjąć studia i służbę na dworze imperatora. Nie pociągała go jednak kariera polityczna. Wstąpił do zakonu …. w Konstantynopolu a potem przeniósł się do niewielkiego konwentu Sanamamas, a następnie do Santamaria. Zmarł 12 marca 1022 roku.
Życie monastyczne łączył ze studium teologii. Interesował się przede wszystkim tajemnicą obecności Ducha Świętego w ochrzczonych. Nauczał, że życie chrześcijańskie jest wewnętrzną osobistą komunią z Bogiem, a poznanie Boga nie pochodzi z lektury książek, ale z duchowego doświadczenia, które jest łaską. Chrześcijanin otrzymuje ją, gdy stara się o oczyszczenie serca przez modlitwę i pokutę.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.