Szczyt 
i źródło

O pasterzu, kanapie i podnoszeniu poprzeczki mówi bp Grzegorz Ryś.

Piotr Legutko: Po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży nie mam jasności: czy to były już żniwa, czy dopiero sianie?

Bp Grzegorz Ryś: To jest jak Eucharystia: i szczyt, i źródło. Szczyt w tym sensie, że szliśmy do tego wydarzenia przez trzy lata drogą, którą wskazał nam papież Franciszek, czyli drogą błogosławieństw. Z błogosławieństwem miłosierdzia, szczególnie podkreślanym przez ostatni rok. Szczyt także dlatego, że nic równie intensywnego już się w najbliższych miesiącach nie wydarzy. Ale teraz ten szczyt staje się źródłem.

I to miał na myśli papież, mówiąc w Brzegach: „Światowy Dzień Młodzieży rozpoczyna się dziś i trwać będzie jutro, w domu, bo od teraz to tam Jezus chce ciebie spotykać”?

Papież mówił to w nawiązaniu do fragmentu Ewangelii o Zacheuszu, który spotkał Jezusa pod sykomorą, ale to spotkanie tak naprawdę zaowocowało dopiero w jego domu.

To były dni wypełnione ogromną liczbą słów i wątków papieskiego nauczania. W niedzielny wieczór trudno było już nawet to wszystko ogarnąć. Klasyczny „kłopot bogactwa”. Jak sobie z nim radzić?

Może nie trzeba od razu chcieć wszystkiego. To jest trochę jak z czytaniem Biblii albo słuchaniem słowa w czasie liturgii. Czasem jedno zdanie wystarczy. Gdzieś tam mam w pamięci całość, ale chodzi o to słowo, które akurat mnie trafiło.

A które słowo trafiło Księdza Biskupa?

„Bliskość”. Od tego słowa Franciszek zaczął i na tym właściwie skończył, bo tak interpretował podczas niedzielnej Mszy w Brzegach przejście Jezusa przez Jerycho. Jezus nie ogranicza się tam tylko do głoszenia nauki czy pozdrawiania kogoś, ale – jak mówi ewangelista – chce przejść przez miasto.

„Jezus pragnie przybliżyć się do życia każdego człowieka, przebyć do końca naszą drogę, aby Jego życie i nasze życie spotkały się naprawdę” – komentował papież...

Bliskość to bycie z ludźmi i wśród ludzi. To też pewien styl działania Kościoła. Wiadomo, że Franciszek często o tym mówi, ale uświadomiłem sobie, że tym razem mówi do mnie. Ta bliskość to nie tylko wyjście do ludzi, bo przecież można wyjść i szybko wrócić. A tu chodzi o pewien sposób bycia. Tłumaczył nam to także podczas spotkania z biskupami. Mówił, że parafia albo będzie strukturą zamkniętą, albo wspólnotą wychodzącą. Bliskość polega też na możliwości dotknięcia. To słowo także padało. Równie często jak „konieczność wyboru”. Wszystkie jego przemówienia do młodzieży były właśnie tak skonstruowane. Możesz postąpić tak albo inaczej. Zastanów się, czego naprawdę chcesz. Oczywiście wiadomo, jakiej odpowiedzi papież się spodziewał, ale sprawę stawiał jasno: wybór należy do ciebie.

Mówił: decyduj, kanapa albo buty. Ale zarazem apelował, by z tej kanapy zejść, bo na niej traci się wolność.

Przykład z kanapą był doskonały, ale wbrew pozorom to była bardzo poważna rozmowa o życiu, o tym, czy szczęście polega na braniu odpowiedzialności za siebie i innych, czy jedynie na dostosowaniu się i pogodzeniu z tym, że ktoś inny za mnie decyduje.

Dziennikarze natychmiast ułożyli „słowniczek Franciszka”, skomponowany z takich słów kluczy, a zarazem obrazów trafiających – jak mawiają młodzi – „w punkt”.

Papież ma ten dar, bo jest prawdziwym pasterzem. Zresztą chętnie używa figury pasterza i owiec, wciąż mówi o pastoralnym wymiarze swojego nauczania i całego pontyfikatu. Widać, że ten pasterz zna swoje owce i nie chodzi tylko o język, który może przecież być pewnym przebraniem, udawaniem. Papież nikogo nie udaje. I rzeczywiście trafia w punkt.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

TAGI| ŚDM2016

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  15°C Sobota
  wieczór
  14°C Niedziela
  noc
  11°C Niedziela
  rano
  16°C Niedziela
  dzień
  wiecej »