Okno niejednego papieża

Pojawiając się w papieskim oknie, Franciszek nie naśladował polskiego poprzednika. Spotkania przy 
ul. Franciszkańskiej 3 pokazały, że papież ma własny styl.

Środa po godz. 20.00. Franciszkańska i okoliczne uliczki są tak zatłoczone, że o dotarciu pod samo okno nie ma co marzyć. Cudzoziemców jest wielu, ale to Polacy narzucają ton. Skandują hasła, śpiewają „Barkę” i „Abba, Ojcze”, choć czasem słychać: „Esta es la juventud del papa” (To jest młodzież papieża). Niektórzy nie wytrzymują temperatury i wycofują się. Mimo to nastroje są wesołe.

Mija 21.00. Papież miał już być, ale jeszcze nie wychodzi. Ktoś ogląda go w TVP Info, które włączył w smartfonie. Kilka osób niezależnie od siebie zaczyna odmawiać Apel Jasnogórski. Dołączają do nich stojący dookoła, potem kolejni. Modlitwa rozchodzi się w tłumie jak kręgi na wodzie.

Wreszcie zgromadzenie eksploduje radością. – Dobry wieczór! – wita się po polsku argentyński papież.

Memento mori

Już pierwsze spotkanie Franciszka pokazało, że ma on własny styl i nie zamierza kopiować poprzedników – nawet jeśli kontynuuje tradycję, pokazując się w oknie krakowskiej kurii. Papież, który wzywa młodzież do robienia rabanu, kilkoma słowami uciszył rozentuzjazmowany tłum. Zamiast żartować, jak to miał w zwyczaju Jan Paweł II, Franciszek opowiedział historię Macieja Cieśli, 27-letniego chłopaka, który włożył wiele wysiłku w przygotowanie ŚDM, ale sam ich nie doczekał, choć bardzo tego chciał. Młody grafik zaprojektował ornaty, które mieli na sobie księża podczas Mszy wieńczącej ŚDM. Był też autorem prezentowanych w czasie Dni Młodzieży wizerunków świętych oraz większości grafik i wizualizacji. W grudniu zeszłego roku zdiagnozowano u niego nowotwór. 2 lipca, 3 tygodnie przed rozpoczęciem ŚDM, Maciej Cieśla zmarł.

Zebrani pod oknem byli zaskoczeni słowami Franciszka. – Nawet nie wiedziałam o tym chłopaku. Smutne to było, ale prawdziwe. To nas czeka – mówiła Maria Krawczyk z Nowej Huty. Zwracając się do uczestników radosnego zlotu, papież podkreślił, że musimy przyzwyczaić się do tego, iż w życiu zdarzają się po prostu rzeczy dobre i złe. Opowieść o Maćku Cieśli była jednak czymś więcej niż filozoficznym przypomnieniem o przemijaniu. Dotykając tajemnicy cierpienia, Ojciec Święty dał młodym do zrozumienia, że życie jest na serio. Raban, do którego wzywa (zrobił to także na końcu środowego spotkania), nie jest próbą zabawienia się na śmierć ani ucieczką od rzeczywistości.

Franciszek mówił o cierpieniu także w piątek. Tego dnia odprawił na Błoniach Drogę Krzyżową, a wcześniej odwiedził były niemiecki obóz Auschwitz-Birkenau. Wiele osób publicznych apeluje podczas takich wizyt o to, by podobne okropieństwo więcej się nie powtórzyło. Franciszek stwierdził natomiast, że ono cały czas trwa. – Także dziś torturuje się ludzi – mówił. – W dzisiejszym świecie wciąż istnieje okrucieństwo, mimo że możemy mówić, iż widzieliśmy okrucieństwo sprzed 70 lat; ludzi, którzy umierali rozstrzelani, powieszeni, w komorach gazowych. Jednak dziś w tylu miejscach na świecie, gdzie toczy się wojna, dzieje się dokładnie to samo, tak wygląda rzeczywistość.

Rozmówki małżeńskie

Odmienne od stylu Jana Pawła II
było także spotkanie w czwartek. Dawny wykładowca KUL najczęściej zwracał się z okna do młodzieży. Papież Bergoglio mówił tym razem do małżeństw. – Stworzenie rodziny nie jest rzeczą łatwą, trzeba mieć odwagę. Gratuluję więc nowożeńcom i młodym małżonkom – powiedział. Udzielił im prostej rady. – Trudności, które się pojawiają, można przetrwać, praktykując postawę zawartą w trzech wyrazach: proszę, dziękuję, przepraszam – tłumaczył. Zebrani głośno powtórzyli po hiszpańsku te trzy słowa.

– To się jak najbardziej sprawdza – przyznaje Ilona Serafin, która przyjechała na ul. Franciszkańską następnego dnia. – To są słowa, których uczymy dzieci. Dobrze, żeby nie zanikały w małżeńskim życiu.

Skuteczność papieskiej recepty potwierdza mąż Ilony, Rafał. – Czasami przepraszam – mówi krótko.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

TAGI| ŚDM2016

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  24°C Czwartek
  noc
  22°C Czwartek
  rano
  29°C Czwartek
  dzień
  29°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »