Kościół na celowniku

„Zabić księdza
to tak jak sprofanować Republikę” – powiedział prezydent Hollande.
Po zamachu w Saint-
-Étienne-du-Rouvray padło we Francji sporo ważnych słów i pytań o bezpieczeństwo i przyszłość Kościoła oraz kraju.

Celem ataku stali się wierzący w Chrystusa, nasza wiara i Kościół. To odpowiedź na fanatyczne apele grupy islamistycznej Daech, by na wszystkie sposoby niszczyć wrogów, czyli chrześcijan – powiedział dziennikowi
„Le Figaro” kard. André Vingt-Trois.

Wydaje się, że prasa i politycy we Francji zgadzają się z tym, co powiedział kardynał. Coraz częściej też zamiast określenia „terroryści” używają słowa „islamiści”. Prezydent nie mówi już o wzmocnieniu ataków na Syrię, tylko o tożsamości Republiki. Kiedy trzy dni po zamachu kard. Vingt-Trois, wychodząc z Pałacu Elizejskiego, uścisnął prezydentowi dłoń, ten powiedział do niego: „Jesteśmy razem”.

Vigipirate 
i bezpieczeństwo

Mord na kapłanie odprawiającym Mszę wstrząsnął Francuzami. Bo to, co wydarzyło się niedaleko Rouen, dotąd widzieli tylko w relacjach z Bliskiego Wschodu. Renaud Girard na łamach „Le Figaro” pisze: „Najważniejsza walka z dżihadyzmem nie rozegra się w Syrii, ale we Francji”.

Jedni nazywają to „walką z Francją kościołów i demokracją”, inni „z Francją chrześcijańską”. Islamiści celują w kościoły katolickie od dawna. W kwietniu 2015 roku służbom udało się udaremnić zamach tuż przed Mszą w paryskiej bazylice Sacré-Coeur. Od trzech miesięcy działał już wtedy bowiem wprowadzony przez prezydenta tzw. plan Vigipirate, który w obliczu zagrożenia zamachami pozwala zmobilizować siły militarne. Ochroną objęto wtedy 178 największych i najważniejszych kościołów katolickich (wszystkich świątyń katolickich we Francji jest prawie 45 tysięcy, protestanckich ok. 4 tys., a prawosławnych ok. 150, ponadto ok. 2500 meczetów i ok. 700 synagog).

Potem jednak Episkopat Francji zrezygnował z ochrony. „Terrorystom chodzi o sianie nienawiści i strachu. Mamy żyć w niepewności i zagrożeniu. Nie możemy temu ulec. Nie chcemy stwarzać wrażenia istnienia wrogów i podsycania tym samym nienawiści” – uznali biskupi. Na pytanie, czy katolicy się nie boją, rektor bazyliki Sacré-Coeur, ks. Jean Laverton, odpowiada jednoznacznie: „W bazylice przez całą dobę wystawiony jest Najświętszy Sakrament. Od lat. To jest nasza ochrona”.

Schizofrenia narodowa

Po mordzie niedaleko Rouen w kraju Napoleona pada wiele pytań o kwestię obecności tam tysięcy zwerbowanych przez ISIS ludzi. Nicolas Sarkozy mówi w tym kontekście o „schizofrenii narodowej”. Morderca ks. Hamela nosił elektroniczną opaskę. Tak oznaczonych na terytorium Francji jest już 28 tysięcy osób. Są niebezpieczni. U jednej trzeciej z nich francuskie służby doszukały się kontaktów z Państwem Islamskim. „To ja pytam: czemu nie są jeszcze deportowani? Na co czekamy?” – grzmiał były prezydent.

Na scenie politycznej zawrzało. Deputowani Frontu Narodowego byli bezlitośni wobec władz. „Winą za dramatyczne wydarzenia w Nicei i Rouen obarczamy François Hollande’a i Manuela Vallsa” – napisali w oświadczeniu. FN twierdzi, że choć francuskie służby doskonale wiedzą, gdzie ukrywają się islamiści, bardziej zajmują się sobą. Nawet prasa demaskuje niektóre z miejsc zagrożonych nad Sekwaną. Jednym z nich jest Saint-Pierre-lès-Elbeuf na północy (Normandia). Tutaj w listopadzie 2014 roku zainstalowała się komórka rekrutująca ochotników na wyjazd na front do Syrii. Zwerbowani przez ISIS mieszkają też w Saint-Étienne-du-Rouvray niedaleko kościoła, gdzie miał miejsce zamach 26 lipca. Prefekt Normandii przed dwoma laty ogłosił listę 140 nazwisk wyszkolonych i zwerbowanych przez ISIS młodych ludzi z regionu. 30 osób z tej grupy od roku nosi opaski elektroniczne. Policja zna ich dokładną lokalizację. Tak jak znała doskonale jednego z zamachowców w okolicy Rouen. Pytanie więc, co daje taki nadzór. „Jesteśmy państwem demokratycznym i musimy się obracać w ramach prawa” – tłumaczył Hollande w prasie.

Popełniliśmy błąd

Szerokim echem we Francji odbił się wywiad, jakiego imam Nicei udzielił włoskiemu dziennikowi „Il Giornale”. Abdelkader Sadouni obarczył winą za zamachy „francuską laïcité”. „Szariat to jest prawo Allaha, właściwe prawo, a nie to, co wy nazywacie prawem państwowym. Identyfikuję się z narodem francuskim i dlatego chciałbym, aby wprowadził on zapisy prawa umożliwiające życie w przestrzeni publicznej według prawa boskiego, prawa Allaha”. Dodał, że wspólnota muzułmańska „źle się czuje we Francji, nie ma swojej przestrzeni, nie może swobodnie sprawować kultu” oraz: „Francja nie pozwala nam się zintegrować”.

„To muzułmanie nie chcą się integrować” – komentuje wypowiedzi imama Guylain Chevrier, historyk, specjalista ds. laïcité. „Wspólnota muzułmańska, w miarę kolejnych ataków, coraz bardziej się odsłania. Islam to nie tylko wiara, ale cały projekt społeczeństwa”. Na łamach największego dziennika nad Sekwaną padają z jego ust mocne słowa: „Wierzyliśmy, że integracja jest tylko kwestią tolerancji, dobrych relacji międzyludzkich, ale zaczynamy teraz widzieć, jak bardzo się pomyliliśmy”. I dodaje, że przyjmując muzułmanów, Francja „kompletnie nie rozumiała, co robi, nie byliśmy świadomi konsekwencji”. Prawicowa gazeta dodaje od siebie, że Francja doczekała „oświecenia w tej kwestii”, choć jeszcze „nie wszyscy to rozumieją”. Chevrier dodaje: „Muzułmanie weszli tam, gdzie my nie dajemy sobie rady: do przedmieść. Dotarli do młodych ludzi, choć wykształconych, żyjących bez Boga. I oni stali się ofiarami dżihadyzmu”. Tych wypowiedzi nikt nie atakuje ani nie prostuje.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • trzinaalli
  04.08.2016 12:46
  „Zabić księdza to tak jak sprofanować Republikę” – powiedział prezydent Hollande.
 Akurat on i ludzie jego pokroju to ostatni, którzy mają prawo tak mówić. Lewacy zabijają katolicyzm francuski już od czasów Rewolucji. Tak więc nie jest prawdą, że tylko islamiści za tym stoją, ale sami Francuzi już dawno "na...li" do swojego gniazda i podcinają gałąź, na której to gniazdo jest.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  19°C Środa
  rano
  23°C Środa
  dzień
  24°C Środa
  wieczór
  21°C Czwartek
  noc
  wiecej »