Polacy z Pragi i okolic licznie wybierają się na spotkanie z Benedyktem XVI do Starego Bolesławca – powiedział KAI o. Paweł Opaliński, dominikanin i duszpasterz praskiej Polonii.
Papież 28 września br. na błoniach w Starym Bolesławcu odprawi Mszę św. i spotka się z młodzieżą.
O. Opaliński zauważa, że Polacy bez porównania bardziej niż Czesi oczekują papieskiej wizyty. „Na spotkanie z Ojcem świętym uda się na pewno większość z 300 osobowej grupy Polaków zgromadzonych wokół parafii św. Idziego w Pradze” – mówi polski dominikanin.
W 2005 r. arcybiskup praski kard. Miloslav Vlk ustanowił polską parafię personalną przy dominikańskim kościele św. Idziego w Pradze. Na niedzielnej Mszy św. gromadzi się od 250 do 300 osób, w większości rodzin z małżeństw mieszanych i Polacy, którzy osiedlili się tu na stałe. Zdecydowanie najwięcej wśród nich jest młodych małżeństw z dziećmi. Niektórzy dojeżdżają z odległych miejscowości, nawet 30 km od Pragi. „Duszpasterstwo polskie jest bardzo dynamiczne i tym bardziej widoczne na tle dość hermetycznego środowiska katolików i w ogóle Czechów” – podkreśla o. Opaliński. Jego zdaniem tak liczny udział wiernych, w porównaniu do mszy dla Czechów, których przychodzi w niedzielę ok. 30 osób, wzbudza nie tylko sensację, ale i zazdrość, ze strony czeskich kapłanów.
W polskie duszpasterstwo włączyły się także bezhabitowe siostry od Aniołów z Polski założone przez bł. Honorata Koźmińskiego. Przygotowują m.in. dzieci do pierwszej komunii św.
Do kościoła św. Idziego przybywają także liczne pielgrzymki Polaków udających się na południe Europy.
W polskiej parafii przygotowuje się dorosłych do sakramentu chrztu, chrzci się dzieci, błogosławi małżeństwa, przychodzą także polscy studenci praskich uczelni. Ważną misją jest katechizacja ok. 70 dzieci i młodzieży w polskiej szkole przy ambasadzie RP.
Dominikanie bardzo często zapraszani są na różne spotkania i imprezy organizowane przez ambasadę i Instytut Polski w Pradze.
W praskim klasztorze dominikańskim przebywa obecnie 10 zakonników, w tym dwóch Polaków, którzy wspomagają w pracy swoich czeskich współbraci. W całych Czechach i na Morawach największe wspólnoty dominikanów znajdują się w Ołomuńcu, Znojnie. W sumie mają 6 klasztorów. Dominikaninem jest bp Dominik Duka, ordynariusz diecezji Hradec Kralove.
Na obrzeżach Pragi swój klasztor mają także dominikanki klauzurowe. Obecnie przebywa w nim 10 sióstr.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.