Fakty w sprawie domniemanego cudu w Sokółce

Zdarzenia z Sokółki nie nazywam jeszcze cudem, ale zjawiskiem niewytłumaczalnym - mówi rzecznik białostockiej kurii, ks. Andrzej Dębski. Szeroko opisywaną i komentowaną w mediach, nie zawsze prawdziwie, sprawą domniemanego cudu eucharystycznego w Sokółce, zajął się dziennikarz Gościa Niedzielnego. Przedstawiamy ustalone przez niego u źródeł fakty.

Media już mówią o cudzie, ale księża wolą na razie nazywać zdarzenie spod Białegostoku „zjawiskiem niewytłumaczalnym”. Chodzi o sytuację, do której doszło w parafialnym kościele św. Antoniego w Sokółce, w niedzielę 19 października zeszłego roku. Ksiądz udzielający wiernym komunii niechcąco upuścił hostię. Ze względów higienicznych księża nie podają już takiego komunikantu wiernym. Ksiądz włożył więc hostię do małego naczynia z wodą, zwanego vasculum, żeby się rozpuściła. – Po tygodniu siostra zakonna zauważyła, że komunikant zabarwił się na czerwono. Ksiądz arcybiskup polecił go wyjąć i włożyć do korporału – relacjonuje ks. Andrzej Dębski, rzecznik kurii w Białymstoku. Korporał to mały obrus, na którym stoi kielich i patena w czasie Mszy świętej. – Poprosiliśmy o zbadanie komunikantu niezależnie od siebie dwóch patomorfologów. Nie wiedzieli, co badają. Obaj orzekli, że są to włókna tkanki mięśnia sercowego – mówi ks. Dębski.
 
Arcybiskup białostocki Edward Ozorowski powołał komisję teologiczną, która dokładnie zbada to zjawisko i przesłucha świadków. – Chodzi o ustalenie, czy na jakimś etapie nie nastąpiła zamiana komunikantu, podrzucenie przez człowieka. Trzeba to zbadać, żeby w łańcuchu dochodzenia nie brakowało żadnego ogniwa – mówi ks. Dębski.
Jeśli komisja nie dopatrzy się w tym zjawisku interwencji ludzkiej, sprawa zostanie przekazana Stolicy Apostolskiej. Jeśli tak się stanie, Watykan przeprowadzi powtórne badania medyczne i teologiczne.
 
Podobne cuda Eucharystyczne, podczas których hostia zamieniła się we włókna ludzkiego serca w stanie agonalnym, zdarzały się na przestrzeni wieków na świecie, jednak działo się to rzadko. Za pierwszy z nich uważa się cud w Lanciano we Włoszech, gdzie w 750 roku podczas Mszy św. hostia zamieniła się w ciało, a wino w kielichu w krew. Choć od stuleci są wystawione na widok publiczny, nie zepsuły się, a bryłki zaschłej krwi zachowały takie proporcje, jak u osoby żywej. – Przez cuda Eucharystyczne Pan Bóg chce coś ludziom powiedzieć. Wezwać do większej czci dla Najświętszego Sakramentu, do ekspiacji za grzechy... Jednak zdarzenia z Sokółki nie nazywam jeszcze cudem, ale zjawiskiem niewytłumaczalnym – podkreśla ks. Dębski.
«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
15°C Wtorek
rano
23°C Wtorek
dzień
23°C Wtorek
wieczór
21°C Środa
noc
wiecej »