Abp Edmund Piszcz, bp Michał Janocha i Maria Wilczek odsłonili w parku Bayera aleję poświęconą mieszkającemu na Powiślu ks. Januszowi Pasierbowi.
- Aleja ks. Pasierba leży pomiędzy klasztorem sióstr szarytek a mostem średnicowym, na trasie między Śródmieściem a Powiślem. To w pewien sposób określa i samego jej patrona, kapłana i historyka sztuki, który budował mosty łączące różne środowiska. Tą trasą chodził do siebie do domu przy ul. Dobrej z teczką pełną myśli, elegancki i uśmiechnięty, w kapeluszu i z rozpiętym płaszczem – mówił 24 września w parku między ul. Kruczkowskiego a Smolną bp Michał Janocha.
Uroczystości, poprzedzone Eucharystią w kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus, zorganizowała Fundacja im. ks. Janusza Pasierba.
- Ks. Janusz był człowiekiem wielu talentów, ogromnej pracy i żarliwej modlitwy, a jednocześnie pozostawał skromny i otwarty. Zawsze był przy ludziach. Ciągle powtarzał: „Najważniejsza jest dobroć”. Jako człowiek kultury wskazywał, że jej tworzenie jest obowiązkiem człowieka i powołaniem chrześcijanina - mówiła Maria Wilczek, prezes fundacji.
Podziękowała też warszawskim radnym, którzy jednogłośnie przyjęli uchwałę nadającą imię ks. Pasierba alei w parku Bayera. Zapowiedziała również, że w ciągu dwóch miesięcy przy alei stanie tablica upamiętniająca poetę.
Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość Aktor Krzysztof Kumor czytał poezje ks. Pasierba W uroczystości uczestniczyli przyjaciele, bliscy i sąsiedzi ks. Janusza Pasierba, w tym emerytowany metropolita warmiński abp Edmund Piszcz, prof. Jadwiga Puzynina, red. Jacek Moskwa, prozaik Piotr Wojciechowski, pisarka Barbara Wachowicz, wydawca wierszy ks. Janusza Piotr Sanetra z Lublina.
Odsłonięciu alei towarzyszyły wspomnienia zgromadzonych o ks. Pasierbie. Przyjaciółka księdza, Barbara Wachowicz mówiła o słuchaniu szumu deszczu w Paryżu, czytanych wierszach Kamila Baczyńskiego i Wojtka Omyły oraz wspólnym odwiedzaniu Powązek w rocznicę Powstania Warszawskiego.
- Ks. Janusz był harcerzem. Jak inni młodzi składał przysięgę: „Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce” - przypomniała.
Podczas otwarcia alei wiersze ks. Pasierba czytał aktor Krzysztof Kumor.
List do uczestników uroczystości wystosował prymas Polski senior abp Henryk Muszyński, bliski przyjaciel ks. Pasierba. Podkreślił w nim, że pamięta ks. Janusza jako „mistrza ludzkiego słowa, wybitnego znawcę tradycji i ojczystej kultury, prawdziwego Europejczyka, a jednocześnie człowieka sercem oddanego swej małej ojczyźnie”.
Przyznanie alei na Powiślu imienia ks. Pasierba nawiązuje do miejsca pobytu poety, który w latach 1977-1993 mieszkał w kamienicy przy ul. Dobrej i pełnił obowiązki duszpasterskie w pobliskim kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus na Tamce.
Bilans ofiar może jednak się zmienić, bo wiele innych osób jest rannych.
Tradycja niemal całkowicie zanikła w okresie PRL-u. Dziś odżyła.
Po przeliczeniu wyników z 99 proc. komisji: socjaldemokraci wyrywają. Ale...
Prezydent USA wcześniej wielokrotnie powtarzał, że nie ułaskawi swojego syna.
Franciszek włączył się w dyskusję nad forsowaną przez prezydenta Macrona legalizacją eutanazji.