„W realizacji przykazania miłości bliźniego przeszkadza nam nie to, co posiadamy, ale to jacy jesteśmy: wrażliwi czy cynicznie obojętni” – mówił dziś w parafii w Chlewiskach abp Wojciech Polak. Prymas Polski przewodniczył jubileuszowi konsekracji miejscowego kościoła i poświęcił trzy nowe dzwony, które otrzymały imiona trzech papieży.
W homilii, nawiązując do modlitwy wypowiadanej podczas poświęcenia świątyni, abp Polak przypomniał, że kościół jest miejscem, w którym doświadczamy Bożego życia i uczymy się postawy chrześcijańskiej miłości wobec wszystkich, zwłaszcza ubogich, uciśnionych i potrzebujących.
„Na nic zdałyby się nasze modlitwy, na nic zdałoby się słuchanie Bożego Słowa, na nic też zdałby się nasz cotygodniowy udział w Eucharystii, gdyby nie przyczyniał się do budowania wspólnoty wiary, do otwarcia naszych serc dla bliźnich, gdyby nas nie prowadził do praktycznego podejmowania przykazania miłości” – stwierdził hierarcha, tłumacząc dalej w oparciu o czytaną chwilę wcześniej przypowieść o Łazarzu i bogaczu, że to właśnie lekceważenie ubogiego powoduje tragiczne konsekwencje. Bogacz zostaje potępiony, ale nie za swoje bogactwo, tylko za brak współczucia i chęci niesienia ratunku Łazarzowi.
Zatem – mówił dalej Prymas - „nie to, co posiadamy przeszkadza nam w realizacji przykazania miłości bliźniego, ale to, jacy jesteśmy: wrażliwi czy też cynicznie obojętni. Czy jesteśmy niewolnikami zapatrzonymi jedynie w siebie i we własne interesy, czy też ludźmi wolnymi, zdolnymi do współczucia i do troski także o innych” – wskazał abp Polak. Dodał, że z tej pokusy obojętności i zamknięcia wyrywa nas właśnie Kościół, ucząc odpowiedzialności za siebie nawzajem i wspólnotę, do której przez chrzest święty wszyscy należymy.
Metropolita gnieźnieński wspomniał także krótko historię konsekrowanego przed stu laty kościoła i męczeńską śmierć jego proboszcza ks. Zygmunta Fiedlera, bestialsko zamordowanego przez Niemców wraz z innymi w gniewkowskich lasach. Poświęcił także trzy nowe dzwony dla świątyni, które noszą imiona trzech papieży: św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. „Ich dźwięk głosi nam wszystkim nadzieję zbawienia w Chrystusie” – mówił w homilii Prymas, powtarzając na koniec, że potrzebuje On naszych oczu, by widzieć, naszych uszu, by słyszeć i naszych dłoni, by przychodzić z pomocą.
Dzieje parafii w Chlewiskach, podobnie jak wielu wspólnot w archidiecezji gnieźnieńskiej, sięgają XIII wieku. Do XX wieku wiernym służyły nieustannie remontowane i odbudowywane kościoły drewniane. W 1909 r. po kolejnym pożarze zaczęto stawiać kościół murowany, który w 1916 r. konsekrował bp Wilhelm Atanazy Kloske. Świątynia posiada organy starsze niż ona sama, bo z 1876 r. Poświęcone przez Prymasa Polski dzwony zawisły w wieży, skąd poprzednie zrabowali w czasie II wojny światowej hitlerowscy okupanci.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.