Kościół katolicki w Irlandii prowadzi 92 proc. z 3 tys. szkół podstawowych w całym kraju. Część z nich zamierza przekazać w ręce administracji.
O zmianie katolickich szkół podstawowych w Irlandii na państwowe będą rozmawiali w przyszłym miesiącu biskupi i przedstawiciele Departamentu Edukacji i Nauk.
Od dłuższego czasu biskupi irlandzcy podkreślają, że całkowity monopol Kościoła na szkolnictwo jest nie do utrzymania. Jednym z powodów są zmiany demograficzne. Jednak do tej pory Kościół nie przedstawił szczegółowej listy podstawówek, które chciałby przekazać państwu.
Zdaniem dziennika "Independent", przyszłe rozmowy dotyczyć będą raczej samego procesu ustalania, jakie szkoły zostaną przekazane pod inny zarząd, i w jaki sposób można tego dokonać. Ważnym tematem ma być także udział podmiotów pośrednich w ewentualnym zarządzaniu szkołami.
Przed uczestnikami rozmów stoi także kwestia, jak rozwiązać status prawny szkół katolickich, które utrzymywali parafianie i lokalne społeczności. Otwarta spraw pozostaje także sprawa rekompensaty za przekazane nieruchomości.
Zapowiedź rozmów z zadowoleniem powitał Kościół, który podkreśla, że nie chce całkowicie wycofywać się z edukacji w szkołach podstawowych, lecz skoncentrować na pracy w organicznej liczbie tego typu placówek.
Kościelni hierarchowie irlandzcy podkreślają tymczasem, że katolickie wychowanie dzieci musi być świadomym wyborem rodziców. Ich zdaniem, tylko w ten sposób uda się zachować tożsamość kościelnych szkół.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.