Iran: Skarga przeciw szefowi opozycji

Około stu irańskich deputowanych wniosło skargę do prokuratora generalnego przeciwko szefowi opozycji Mir-Hosejnowi Musawiemu, zarzucając mu, że jego działania po ponownym wyborze Mahmuda Ahmadineżada na prezydenta uderzyły w reputację islamskiego systemu - poinformowała we wtorek oficjalna agencja Irna.

Agencja powołała się na jednego z parlamentarzystów Hamida Rasaie.

"Deputowani wnieśli skargę przeciwko Mir-Hosejnowi Musawiemu za oświadczenia i działania, które uderzyły w reputację islamskiego systemu i spowodowały szkody w zakresie dóbr publicznych i prywatnych" - powiedział irański deputowany.

Były premier Musawi nie zaprzestał zarzucać władzom, że podczas czerwcowych wyborów prezydenckich doszło do masowych fałszerstw na korzyść dotychczasowego prezydenta, ultrakonserwatysty Ahmadineżada. W wyborach tych reformista Musawi zajął drugie miejsce.

W sierpniu Musawi ogłosił powstanie ruchu "Zielona droga nadziei" (zielony był kolorem kampanii wyborczej Musawiego, był też wykorzystywany w trakcie potężnych protestów opozycji po wyborach). Celem ruchu jest walka o przestrzeganie praw obywatelskich i praw człowieka. Musawi zaapelował wówczas, by nie przekreślać tego, co wypracowano w walce przeciwko, jak to określił, "oszustom i kłamcom".

Wybory doprowadziły do największego kryzysu wewnętrznego w Iranie od trzydziestu lat. W wyniku masowych protestów zatrzymano tysiące ludzi. Zdaniem opozycji zginęło co najmniej 69 osób. Władze twierdzą, że ofiar było 29.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  17°C Wtorek
  dzień
  18°C Wtorek
  wieczór
  14°C Środa
  noc
  9°C Środa
  rano
  wiecej »