- Należałoby wyróżnić wszystkich chłopaków, którzy zaangażowali się i wzięli udział w tym turnieju. Każdy z nich jest zwycięzcą - mówi Szymon Kujawski, ojciec jednego z zawodników.
Około 500 członków Liturgicznej Służby Ołtarza wzięło udział w rozgrywkach pierwszego etapu Halowego Turnieju Piłki Nożnej LSO, który odbył się 5 listopada w hali sportowej GOSRiT w Luzinie. Imprezę patronatem honorowym objęli abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, oraz Gabriela Lisius, starosta powiatu wejherowskiego.
- Turniej odbywa się w trzech kategoriach wiekowych: ministranci (do 12. roku zycia), młodsi lektorzy (do lat 15) oraz starsi lektorzy (16-19 lat). W rozgrywkach biorą udział drużyny z 32 parafii. W każdym zespole jest 8 osób, a na boisku grają 4 plus bramkarz - wyjaśnia ks. Piotr Belecki, diecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza, wikariusz w parafii Trójcy Świętej w Wejherowie.
Jak podkreśla kapłan, tegoroczny turniej niesie ze sobą kilka nowości. - Po raz pierwszy w historii turnieju grają tu dwie dziewczyny - ministrantki z parafii w Chłapowie. Pierwszy raz mamy także indywidualną nagrodę dla króla strzelców oraz nagrody dla najlepszego zawodnika i bramkarza. Tak jest w każdej kategorii wiekowej. Starostwo powiatu wejherowskiego i marszałek województwa ufundowali na ten cel piłki i rękawice bramkarskie - mówi ks. Belecki.
ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość
Jak podkreśla ks. Belecki, turniej niesie ze sobą ogromne emocje
- Do przyjechania tutaj zmotywował mnie nasz wspaniały zespół - mówi Nikodem z parafii św. o. Pio w Gdańsku - Ujeścisku, którego drużyna wystąpiła w kategorii lektorów młodszych. - W parafii tworzymy lektorską grupę przyjaciół, a bez przyjaciół nie ma prawdziwego zespołu. Mamy po dwa dyżury w tygodniu i jeden trening piłkarski. A każdy z nas ma przecież jeszcze dodatkowe zajęcia pozalekcyjne. Można powiedzieć, że piłka jest wtopiona w nasze lektorstwo. Jestem przekonany, że służbę przy ołtarzu można połączyć z dobrą zabawą - dodaje Nikodem.
- Modlitwa jest ważna, ale już dawna zasada "ora et labora" pokazywała, że duch, ciało, modlitwa, praca - to wszystko się łączy. Stwarzamy więc okazję, aby duszpasterstwo służby liturgicznej nie kojarzyło się wyłącznie z modlitwą. Chcemy, by łączyło się ono także z pasją - mówi ks. Belecki. - Myślę, że wielu ministrantów może w tym duszpasterstwie taką pasję odkryć. Oprócz piłkarskich organizujemy też turnieje szachowe czy tenisa stołowego. Dbamy również o rozwój duchowy młodych. Przygotowujemy właśnie diecezjalną pielgrzymkę LSO i konkurs biblijny - dodaje duszpasterz.
- Cieszę się bardzo, ponieważ pierwszy raz w życiu zostałem wyróżniony tytułem "zawodnika turnieju". Fajnie być tak wyróżnionym - mówi Janek Kujawski z parafii św. Jana Chrzciciela w Kiełpinie Górnym. Janek w meczu finałowym strzelił bramkę, która zadecydowała o tym, że jego drużyna zajęła pierwsze miejsce w kategorii ministrantów. Podczas całych rozgrywek udało mu się strzelić aż trzy gole. Jak twierdzi młody piłkarz, jego drużyna przed turniejem nie trenowała zbyt intensywnie. - Czasami trenuję z tatą - wyjaśnia, z uśmiechem ujawniając źródło swojego sukcesu.
ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość
Janek Kujawski został wyróżniony tytułem "zawodnika turnieju" w kategorii ministrantów
- Jasiu cały czas trenuje w klubie Jaguar Gdańsk, ale szczęśliwie w ten weekend miał wolne i udało się nam znaleźć wolną chwilę na wyjazd. Chciałem jednak podkreślić, że wygrana jest sukcesem całej drużyny, bo to nie jedna osoba wygrywa mecz - zaznacza Szymon Kujawski, ojciec Janka. - Gratuluję im oraz wszystkim innym, którzy dzielnie walczyli i się starali. Ale taki jest sport - jeden wygrywa, ktoś inny musi przegrać - mówi Szymon.
Rozgrywkom towarzyszyła radosna atmosfera. - Po pierwszych meczach w kategorii ministranci wyszliśmy z grupy. W ćwierćfinale nie daliśmy jednak rady drużynie z Gościcina i odpadliśmy. Ale chłopacy byli dzielni. Mam nadzieję, że w kolejnych rozgrywkach pójdzie nam lepiej - mówi ks. Mateusz Małek, wikariusz parafii św. o. Pio.
Tegoroczny Halowy Turniej Piłki Nożnej LSO będzie miał cztery etapy. Już w grudniu odbędą się rozgrywki w Bojanie i Szemudzie. Kolejne etapy przewidziane są na luty i marzec 2017 r. Drużyny, które zdobędą najwięcej punktów po zsumowaniu osiągnięć z wszystkich zawodów, będą reprezentować archidiecezję podczas piłkarskich Mistrzostw Polski LSO.
Pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach turnieju LSO zajęli:
- LEKTOR STARSZY: par. Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie
- LEKTOR MŁODSZY: par. Św. Maksymiliana Kolbe w Strzebielinie
- MINISTRANT: par. Św. Jana Chrzciciela w Gdańsku Kiełpinie
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.