Śnieżna lawina, która zeszła w piątek ze zboczy Rysów porwała turystę, którego ratownicy zdołali wydobyć spod zwałów śniegu. Ratownicy przeszukują lawinisko, aby upewnić się że nie ma więcej poszkodowanych - poinformował PAP ratownik dyżurny TOPR Piotr Konopka.
Ratownicy przeszukali lawinisko, aby upewnić się, że nie ma więcej poszkodowanych.
Jak powiedział PAP Konopka, lawina zeszła z tzw. grzędy Rysów w okolicach jednego z wierzchołków najwyższego szczytu w Polsce (2499 m n.p.m.) Porwany turysta ze zwałami śniegu zjechał żlebem około 300 metrów w dół, doznając poważnych obrażeń. Nie został przysypany śniegiem i po zatrzymaniu się nad skalnym progiem, zdołał zadzwonić po pomoc do centrali Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Zejście lawiny widział także jeden z ratowników TOPR, który był w pobliżu.
W Tatrach obowiązuje pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego. Według ratowniczych statystyk, do największej liczby wypadków lawinowych w Tatrach dochodzi właśnie przy najniższych stopniach zagrożenia, pierwszym i drugim, ponieważ turyści często bagatelizują zagrożenie.
Na wszystkich szlakach wysokogórskich panują trudne typowo zimowe warunki. W górach wieje silny, porywisty wiatr. Pod warstwą śniegu, szlaki są oblodzone. Na szczytach Tatr temperatura spadła do -10 stopni Celsjusza.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.