W Albanii trwają inicjatywy związane z beatyfikacją 38 tamtejszych męczenników, która odbyła się 5 listopada w Szkodrze.
W każdej diecezji odprawiono dziękczynne Msze, zorganizowano wystawy i prezentacje biografii nowych błogosławionych. Prezydent i parlament Albanii wyrazili uznanie dla ofiary z siebie, jaką oni złożyli. Prezydent odznaczył pośmiertnie wszystkich męczenników najwyższym odznaczeniem państwowym tego kraju, którym jest „Order Flagi Narodowej”.
W uroczystości odznaczenia wzięli udział przedstawiciele rządu, parlamentu, Kościoła katolickiego, wyznawców islamu. Obecni byli dyplomaci i krewni męczenników.
Beatyfikacja męczenników, jak też inne wydarzenia z tym związane, uciszyły spory polityczne między rządzącymi a opozycją. W tym czasie wszyscy razem, tak rządzący, jak i opozycja, choć w większości muzułmańska, uczestniczyli w tych doniosłych wydarzeniach.
Prezydent wyraził w imieniu władz skruchę, potępił okres terroru i zapewnił, że obecne władze Albanii dołożą wszelkich starań, by nie doszło więcej do takich prześladowań.
Męczennicy ginęli z okrzykiem na ustach: „Wiwat Chrystus Król, Wiwat Albania” – „Rroft Krishti Mbret, Rrofte Shqipria”. Te słowa dla współczesnych Albańczyków są zachętą do wzmocnienia wiary i patriotyzmu.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.