W Albanii trwają inicjatywy związane z beatyfikacją 38 tamtejszych męczenników, która odbyła się 5 listopada w Szkodrze.
W każdej diecezji odprawiono dziękczynne Msze, zorganizowano wystawy i prezentacje biografii nowych błogosławionych. Prezydent i parlament Albanii wyrazili uznanie dla ofiary z siebie, jaką oni złożyli. Prezydent odznaczył pośmiertnie wszystkich męczenników najwyższym odznaczeniem państwowym tego kraju, którym jest „Order Flagi Narodowej”.
W uroczystości odznaczenia wzięli udział przedstawiciele rządu, parlamentu, Kościoła katolickiego, wyznawców islamu. Obecni byli dyplomaci i krewni męczenników.
Beatyfikacja męczenników, jak też inne wydarzenia z tym związane, uciszyły spory polityczne między rządzącymi a opozycją. W tym czasie wszyscy razem, tak rządzący, jak i opozycja, choć w większości muzułmańska, uczestniczyli w tych doniosłych wydarzeniach.
Prezydent wyraził w imieniu władz skruchę, potępił okres terroru i zapewnił, że obecne władze Albanii dołożą wszelkich starań, by nie doszło więcej do takich prześladowań.
Męczennicy ginęli z okrzykiem na ustach: „Wiwat Chrystus Król, Wiwat Albania” – „Rroft Krishti Mbret, Rrofte Shqipria”. Te słowa dla współczesnych Albańczyków są zachętą do wzmocnienia wiary i patriotyzmu.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.