„Asyż w Gdańsku” - modlitwa o pokój

O pokój na świecie modlili się 27 października przedstawiciele różnych religii. Międzyreligijne spotkanie „Asyż w Gdańsku” odbyło się po raz czwarty. Uczestniczyło w nim ponad 100 osób.

Upamiętnia ono międzyreligijne spotkanie, które z inicjatywy Jana Pawła II odbyło się w Asyżu 27 października 1986 roku.

Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą o pokój na dziedzińcu kościoła Świętej Trójcy w Gdańsku. Rozpoczął ją biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Ryszard Kasyna. - Jeszcze żarliwiej zabiegajmy o dary miłości i pokoju dla całego świata i wszystkich ludzi. A zwłaszcza dla wszystkich udręczonych gniewem i nienawiścią, terrorem i wojnami – zachęcał zebranych na modlitwie.

- Boże Ty sam jeden wiesz, że często jesteśmy słabi i nieudolni. Z radością przyjmujemy Twoje słowo pokoju, ale niewielka pokusa czy obawa powodują, że szybko o nim zapominamy – mówił bp Kasyna. Zaznaczył, że „szerzenie pokoju musimy rozpocząć - każdy z nas - od samego siebie. - Wówczas obcość czy też wrogość zamieni się w tolerancję, konkurencyjność w aprobatę, a rywalizacja w dialog i współpracę – podsumował bp Kasyna.

O pokój na całym świecie modlił się również imam Hani Hraish z gminy muzułmańskiej w Gdańsku. - Módlmy się do Boga, by zakończyły się wojny. By na nowo żaden ogień wojny nie zaczął się – mówił imam Hraish. Dodał, że chrześcijanie, muzułmanie i żydzi – wszyscy są dziećmi jednego Boga. Przedstawiciel gminy muzułmańskiej modlił się „byśmy między sobą byli miłosierni, litościwi i solidarni”.

Niezależną Gminę Wyznania Mojżeszowego RP reprezentował przewodniczący Janusz Baranowski. Przypomniał on, że „pierwsi ludzie na ziemi wychodząc z raju przenieśli w świat zalążek zła - w postaci pierworodnego grzechu. Mści się to na nas po dzisiejsze czasy. Zło rozrasta się jak rak i trudno z nim walczyć.” Dlatego też modlił się „o wspólną wolę i siłę do walki o lepszy świat. Świat bez grzechu i chorób, a przede wszystkim o pokój na świecie”.

- Ojcze nasz któryś jest w niebie prosimy Ciebie o pokój bez granic na całym świecie i po wszystkie czasy. Albowiem Ty jesteś Królem i Twoje jest królestwo pokoju – modlił się greckokatolicki duchowny ks. mitrat Józef Ulicki.

Pastor Marek Adamczyk z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego wyraził przekonanie, że „jeśli w sercu człowieka nie będzie pokoju, trudno jest go oczekiwać na zewnątrz”. - Polecamy się w Twoje dłonie prosząc o pokój naszych serc, pokój każdego dnia i dziękujemy Tobie, że Ty wszystko w swojej miłości i dobroci dobrze uczynisz – modlił się do Boga pastor Adamczyk.

Po wspólnej modlitwie uczestnicy spotkania udali się do Muzeum Narodowego, w którym odbyło się Forum Jedności zatytułowane "Bogactwo a ubóstwo w aspekcie religii". – Do ubóstwa każdego z chrześcijan zaprasza Jezus Chrystus. To jest ubóstwo z wyboru – mówił podczas spotkania o. Paweł Teperski, sekretarz Konferencji Prowincjałów Franciszkańskich w Polsce.

Współorganizator spotkania o. Roman Zioła chciałby ideę spotkań „Asyż w Gdańsku” zaszczepić także w innych miejscach Polski, szczególnie tam, gdzie są franciszkanie różnych gałęzi. Ta czwarta edycja „Asyżu w Gdańsku ” pokazała, że warto robić takie spotkania i nieść dalej ducha otwartości, zaufania i pokonywania barier – powiedział.

„Asyż w Gdańsku” odbył się już po raz czwarty. Upamiętnia on międzyreligijne spotkanie, które z inicjatywy Jana Pawła II odbyło się w Asyżu 27 października 1986 roku. Około przedstawiciele 12 największych religii świata modliło się w intencji pokoju na świecie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
20°C Piątek
rano
28°C Piątek
dzień
30°C Piątek
wieczór
26°C Sobota
noc
wiecej »