Klub Prawa i Sprawiedliwości chce, aby w regulaminie Sejmu znalazł się zapis, że to opozycja kieruje pracami sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych. PiS przed najbliższym posiedzeniem izby złoży u marszałka projekt takiej zmiany regulaminu Sejmu.
Poinformowali o tym na środowej konferencji prasowej członkowie speckomisji, posłowie PiS Jarosław Zieliński i Zbigniew Wassermann. Ich zdaniem, premier Donald Tusk zachowuje się tak, jakby "bał się ABW" i dlatego Sejm musi mieć narzędzie do kontrolowania specsłużb.
Przyczyną takiej oceny jest dla posłów PiS m.in. decyzja szefa rządu o pozostawieniu na stanowisku wiceszefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Jacka Mąki. Premier powiedział we wtorek, że zgodnie z informacjami przekazanymi mu przez resort sprawiedliwości i ABW nie stwierdzono nieprawidłowości i naruszenia procedur w związku z wykorzystaniem przez Mąkę w procesie cywilnym stenogramów z podsłuchów m.in. dziennikarzy.
"Czy jest coś, czego obawia się pan premier wtedy, kiedy powołuje z rażącym naruszeniem prawa na szefa ABW pana Krzysztofa Bondaryka? Czy jest coś, co powoduje jego obawę, że w ogóle nie kontroluje tej służby? Czy jest coś, co powoduje, że w tak skandalicznym przypadku, z jakimi mieliśmy do czynienia, nie reaguje w ogóle na tę sytuację?" - mówił Wassermann.
Zdaniem Zielińskiego, można odnieść wrażenie, że premier w ostatnich dniach zachowuje się "jakby był zakładnikiem ABW". Jego zdaniem, obecnie ABW "może robić, co chce, a premier nie będzie reagował".
"Sytuacja stała się bardzo niebezpieczna, stąd nasz klub postanowił wystąpić z propozycją zmiany regulaminu Sejmu" - powiedział Zieliński.
W styczniu do regulaminu Sejmu została wpisana zasada, że funkcja przewodniczącego speckomisji jest rotacyjna, trwa sześć miesięcy i pełnią ją kolejno wszyscy jej członkowie. Dotychczas również obowiązywała zasada rotacyjności, ale była ona jedynie zwyczajowa, nie była zapisana w Regulaminie Sejmu.
Od 2001 roku obowiązywała też niepisana zasada, że szefami tej komisji byli posłowie opozycji. PiS chce powrotu do tej zasady oraz wpisania jej do regulaminu.
PiS domaga się też powołania ministra koordynatora ds. służb specjalnych.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.