Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew określił w piątek represje polityczne pod rządami Józefa Stalina jako jedną z największych tragedii w historii jego kraju. Miedwiediew oświadczył też, że niedopuszczalne jest usprawiedliwianie tych, którzy unicestwiali własny naród.
Rosyjski prezydent tematowi stalinowskich represji poświęcił swój kolejne nagranie na wideoblogu, który prowadzi na oficjalnej stronie internetowej Kremla. W piątek w Rosji obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych.
"Miliony ludzi zginęły w rezultacie terroru i fałszywych oskarżeń. Zostały pozbawione wszelkich praw. Nawet prawa do godnego, ludzkiego pochówku. Przez długie lata były wykreślone z historii" - oznajmił Miedwiediew.
Prezydent wyraził przekonanie, że "pamięć o narodowych tragediach jest w takim samym stopniu święta jak pamięć o zwycięstwach".
Miedwiediew nazwał 30 października "dniem pamięci o milionach ludzi z pokaleczonymi losami; ludzi rozstrzelanych bez sądu i śledztwa; ludzi wtrąconych do łagrów i skierowanych na zesłanie; ludzi pozbawionych praw tylko za to, że mieli 'nieodpowiedni' zawód lub pochodzenie społeczne".
Gospodarz Kremla zauważył, że "do tej pory można usłyszeć, iż te liczne ofiary były usprawiedliwione jakimiś wyższymi celami państwowymi". "Jestem przekonany, że żadne cele rozwojowe, sukcesy i ambicje nie mogą być osiągane za cenę ludzkiego bólu i strat" - oświadczył.
"Dla represji nie ma żadnego usprawiedliwienia" - podkreślił Miedwiediew.
Prezydent dodał, że nie można dopuścić do usprawiedliwiania tych, którzy unicestwiali własny naród.
"Wiele uwagi poświęcamy walce z fałszowaniem naszej historii. Nie wiedzieć czemu często uważamy, że chodzi tylko o niedopuszczalność rewidowania wyników Wielkiej Wojny Ojczyźnianej (1941-45 - PAP). Jednak tak samo ważne jest niedopuszczenie do tego, aby pod pretekstem przywracania sprawiedliwości historycznej usprawiedliwiani byli ci, którzy unicestwiali własny naród" - powiedział.
Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych obchodzony jest w Rosji od 1991 roku. W ZSRR dzień 30 października opozycja demokratyczna obchodziła jako Dzień Więźnia Politycznego. W 1974 roku dzień ten ustanowili sami więźniowie polityczni. Aż do rozpadu imperium radzieckiego organizowali w tym dniu strajki głodowe i inne akcje protestacyjne.
Łączną liczbę ofiar stalinizmu w ZSRR - od 1917 do 1956 roku - zmarły w zeszłym roku pisarz Aleksander Sołżenicyn oszacował na 60 mln osób.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.