Posiedzenie Komisji Majątkowej

Pierwsze posiedzenie Komisji Majątkowej z jej nowym współprzewodniczącym ze strony kościelnej dr. Krzysztofem Wąsowskim odbyło się dziś w Warszawie. 1 listopada zastąpił on na tym stanowisku ks. dr. Mirosława Piesiura. Ze strony kościelnej, obecnie mec. Wąsowski ma najdłuższy staż w Komisji Majątkowej, której jest członkiem od 2001 r.

Dr Wąsowski zastąpił również ks. Piesura w roli współprzewodniczącego I Zespołu Orzekającego Komisji Majątkowej i w tym charakterze poprowadził dzisiejszą rozprawę.

- Była to zwykła, standardowa rozprawa przed zespołem orzekającym, zaplanowana wcześniej, a dotyczyła sprawy z wniosku Zgromadzenia Sióstr Boromeuszek – wyjaśnił dr Wąsowski w rozmowie z KAI. Już wcześniej uczestniczył w tego typu posiedzeniach jako członek Zespołu Orzekającego.

Nowego przewodniczącego powołał na to stanowisko sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Stanisław Budzik. - Nie jest to funkcja kadencyjna. Dopóki będę cieszył się zaufaniem sekretarza generalnego, będę ją pełnił. Biskup może też mnie odwołać z tej funkcji – wyjaśnił Wąsowski

Nowy współprzewodniczący Komisji Majątkowej ma nadzieję, że wkrótce uda się zakończyć jej prace. Z 3 tysięcy spraw pozostało do rozstrzygnięcia 248 spraw.

Dr Krzysztof Wąsowski jest prawnikiem, doktorat uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Prawa w Katedrze Prawa i Postępowania Administracyjnego. Wykłada również na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Komisja Majątkowa, której jest współprzewodniczącym powstała na podstawie "Ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej". Działa od 1991 r. i rozstrzyga o zwrocie bądź o przyznaniu Kościołowi nieruchomości zamiennych za majątki zabrane w latach 50. z naruszeniem prawa.

W skład Komisji Majątkowej wchodzi dwanaście osób; po sześciu przedstawicieli rządu i Episkopatu. Stronę kościelną reprezentują: współprzewodniczący Krzysztof Wąsowski, oraz członkowie ks. Stanisław Pindera, ks. Konrad Zygmunt (od 1 listopada br) oraz Piotr Perończyk, Małgorzata Bryk, Wojciech Kubis.

Współprzewodniczącym Komisji ze strony rządowej jest dyrektor Departament Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych MSWiA Józef Różański. Ponadto w skład Komisji wchodzą: Renata Czyżek, Andrzej Marciniak, Robert Napora, Katarzyna Kobierska i Joanna Zych-Gorgosz.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
25°C Sobota
wieczór
18°C Niedziela
noc
13°C Niedziela
rano
15°C Niedziela
dzień
wiecej »