Pierwsze posiedzenie Komisji Majątkowej z jej nowym współprzewodniczącym ze strony kościelnej dr. Krzysztofem Wąsowskim odbyło się dziś w Warszawie. 1 listopada zastąpił on na tym stanowisku ks. dr. Mirosława Piesiura. Ze strony kościelnej, obecnie mec. Wąsowski ma najdłuższy staż w Komisji Majątkowej, której jest członkiem od 2001 r.
Dr Wąsowski zastąpił również ks. Piesura w roli współprzewodniczącego I Zespołu Orzekającego Komisji Majątkowej i w tym charakterze poprowadził dzisiejszą rozprawę.
- Była to zwykła, standardowa rozprawa przed zespołem orzekającym, zaplanowana wcześniej, a dotyczyła sprawy z wniosku Zgromadzenia Sióstr Boromeuszek – wyjaśnił dr Wąsowski w rozmowie z KAI. Już wcześniej uczestniczył w tego typu posiedzeniach jako członek Zespołu Orzekającego.
Nowego przewodniczącego powołał na to stanowisko sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Stanisław Budzik. - Nie jest to funkcja kadencyjna. Dopóki będę cieszył się zaufaniem sekretarza generalnego, będę ją pełnił. Biskup może też mnie odwołać z tej funkcji – wyjaśnił Wąsowski
Nowy współprzewodniczący Komisji Majątkowej ma nadzieję, że wkrótce uda się zakończyć jej prace. Z 3 tysięcy spraw pozostało do rozstrzygnięcia 248 spraw.
Dr Krzysztof Wąsowski jest prawnikiem, doktorat uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Prawa w Katedrze Prawa i Postępowania Administracyjnego. Wykłada również na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Komisja Majątkowa, której jest współprzewodniczącym powstała na podstawie "Ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej". Działa od 1991 r. i rozstrzyga o zwrocie bądź o przyznaniu Kościołowi nieruchomości zamiennych za majątki zabrane w latach 50. z naruszeniem prawa.
W skład Komisji Majątkowej wchodzi dwanaście osób; po sześciu przedstawicieli rządu i Episkopatu. Stronę kościelną reprezentują: współprzewodniczący Krzysztof Wąsowski, oraz członkowie ks. Stanisław Pindera, ks. Konrad Zygmunt (od 1 listopada br) oraz Piotr Perończyk, Małgorzata Bryk, Wojciech Kubis.
Współprzewodniczącym Komisji ze strony rządowej jest dyrektor Departament Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych MSWiA Józef Różański. Ponadto w skład Komisji wchodzą: Renata Czyżek, Andrzej Marciniak, Robert Napora, Katarzyna Kobierska i Joanna Zych-Gorgosz.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.