„Wysiłek podjęty dla promowania katolickiej tożsamości i żywotności żeńskiego życia zakonnego”. Prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego określa w ten sposób zleconą przez siebie wizytację apostolską amerykańskich zakonnic. Wiąże się z nią nadzieje na budzenie powołań i polepszenie stanu życia zakonnego w USA – stwierdza kard. Franc Rodé w wydanym 3 listopada oświadczeniu.
Do odnośnej dykasterii już od lat napływały od duchownych i świeckich z USA wyrazy troski i obawy o sytuację żeńskiego życia konsekrowanego. Dlatego, jak informuje kard. Rodé, zaczęto myśleć o wizytacji apostolskiej. Ostateczną decyzję podjęto po tym, jak na ubiegłorocznym (we wrześniu 2008 r.) sympozjum o życiu zakonnym w Stonehill College koło Bostonu przedstawiono liczne, złożone problemy występujące na tym terenie. W pierwszej fazie wizytacji prowadząca ją matka Mary Clare Millea ASCJ, przełożona generalna Apostołek Najświętszego Serca Jezusa, odbyła rozmowy z większością (ponad trzema czwartymi) żeńskich przełożonych generalnych. Obecnie trwa druga faza. Wizytatorka apostolska rozesłała do wyższych przełożonych amerykańskich wspólnot żeńskich kwestionariusz, prosząc przesłanie odpowiedzi po przekazaniu go wszystkim siostrom do rozważenia i przedyskutowania. Uzyskane informacje, zebrane z pomocą ośrodka badań nad apostolatem przy Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie, posłużą do przygotowania raportu o stanie i tendencjach żeńskiego życia zakonnego w USA, który zostanie opublikowany.
Kard. Rodé zapewnia, że jego dykasteria nie sformułuje żadnych konkluzji, dopóki raport wizytatorki nie zostanie przedstawiony i oceniony. Wyraża też zadowolenie z podjętego wysiłku rozpoznania znaków nadziei i objawów budzących niepokój w amerykańskich wspólnotach zakonnych. Jest bowiem prawdopodobne, że będą one miały konsekwencje również w innych częściach świata.
"Sejm przypomina ich jako żywe postaci reprezentujące wolną Polskę".
Kraj pogrążony jest w kryzysie humanitarnym o oszałamiających rozmiarach.
Chiny pokazują w ten sposób, że Afryka jest dla nich ważnym partnerem.