Obecny papież ani na jotę nie odwołuje nauczania Jana Pawła II nt. dialogu z Żydami – w ten sposób bp Mieczysław Cisło skomentował dla KAI tezę, iż określenie Żydów jako „starszych braci w wierze” jest już nieaktualne.
Bp Cisło, który jest przewodniczącym Komitetu Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem podkreślił, iż wierność Janowi Pawłowi II zobowiązuje chrześcijan do pogłębiania przyjaźni i dobrej woli w relacjach ze stroną żydowską, nie zaś do kwestionowania linii papieża Wojtyły.
W wywiadzie dla katolickiego tygodnika „Idziemy” ks. prof. Chrostowski zgodził się ze sformułowaniem redaktora naczelnego „L’Osservatore Romano”, Giana Marii Viana, który w wywiadzie dla jednego z żydowskich czasopism, miał zakwestionować aktualność sformułowania o „starszych braciach w wierze”.
Ks. prof. Chrostowski stwierdza, że faktycznie w swym przemówieniu w synagodze rzymskiej Jan Paweł II powiedział: „Religia żydowska nie jest dla naszej religii «zewnętrzna», lecz w pewien sposób «wewnętrzna». Mamy zatem z nią relacje, jakich nie mamy z żadną inną religią. Jesteście naszymi umiłowanymi braćmi i w pewien sposób, można by powiedzieć, naszymi starszymi braćmi”.
Zauważa natomiast, że papieska wypowiedź została później zmanipulowana, gdyż w przekładach tego przemówienia wyrzucono słowa „w pewien sposób”, na skutek czego formuła stała się bezwarunkowa. „I to jest właśnie ów wielki teologiczny błąd, który oznacza poważne zafałszowanie wypowiedzi papieskiej i wypaczenie samych podstaw teologicznych relacji chrześcijańsko-żydowskich” – stwierdza biblista.
„Nie podzielam tych wątpliwości, bo racje teologiczne są nader oczywiste i wystarczające, żeby Żydów nazywać naszymi starszymi braćmi w wierze – komentuje dla KAI bp Mieczysław Cisło. – Kiedy studiuje się postać Abrahama, także List do Hebrajczyków, widać wystarczająco jak my, chrześcijanie, jesteśmy razem z Żydami dziećmi Abrahama, naszego wspólnego ojca wiary”.
Przewodniczący Komitetu Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem nie zgadza się także z tezą ks. Chrostowskiego, że do słynnego sformułowania o „starszych braciach w wierze” odwołują się tylko katolicy. Podkreślił, że mając kontakty z Żydami wielokrotnie spotyka się z wręcz entuzjastycznymi wypowiedziami z ich strony, że papież nazwał ich „starszymi braćmi”.
Bp Cisło przypomniał, że 17 stycznia, podczas warszawskich obchodów Dnia Judaizmu rabin Michael Schudrich powitał w progach synagogi hierarchów Kościoła przedstawiając siebie właśnie jako starszego brata w wierze. „Następnie nas, biskupów obecnych w synagodze wraz z licznie zgromadzonymi katolikami, rabin pozdrawiał jako młodszych braci w wierze” – zaznaczył.
„Symetria w traktowaniu się po bratersku w duchu wiary jest wtedy, jeżeli jest przyjaźń i dobra wola – podkreślił bp Cisło. – Wierność Janowi Pawłowi II zobowiązuje nas do tego, abyśmy pogłębiali ten kierunek a nie kwestionowali go” – dodał.
Ponadto, jak zaznaczył, wypowiedź redaktora naczelnego „L’Osservatore Romano” została wyrwana z kontekstu a w istocie Vian nie zakwestionował wypowiedzi Jana Pawła II.
Bp Cisło zauważył, że Benedykt XVI, podobnie jak jego poprzednik, odnosząc się do dialogu z Żydami akcentuje kwestię przyjaźni, braterstwa religijnego. Ocenia także, że obecny papież „być może mocniej akcentuje wspólną misję Żydów i katolików wobec laickiej części ludzkości, która nie dostrzega Boga, wartości moralnych, prawa moralnego”.
„Benedykt XVI nie powiela dosłownie wszystkich wypowiedzi swojego poprzednika, ale cały czas mówi o kontynuacji. Obecny papież nie odwołuje niczego, ani joty z pontyfikatu Jana Pawła II jeśli chodzi o dialog międzyreligijny, zwłaszcza jeśli chodzi o dialog z Żydami” – puentuje przewodniczący Komitetu Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.