Zainaugurowany przez Benedykta XVI rok kapłański jest impulsem do podejmowania w Polskim kościele wielu inicjatyw. Jedną z nich jest wydanie nowego Spisu Duchowieństwa.
Pierwszy spis duchowieństwa w Polsce ukazał się w roku 1975. Prezentował on jednak stan sprzed czterech lat (1971), co było spowodowane trudną procedurą uzyskiwania pozwolenia na druk u władz komunistycznych. Kolejne spisy obejmowały również księży i braci zakonnych. W ostatnich latach spisy ukazywały się w 1994 i 1997. Poprzedni spis ukazał się w 2004. W tym roku, po pięciu latach podjęta została inicjatywa wydania aktualnego spisu wszystkich księży diecezjalnych i zakonnych oraz braci zakonnych.
Spis będzie zawierał podstawowe informacje na temat wszystkich osób duchownych w Polsce (m.in. data i miejsce urodzenia, tytuł naukowy, funkcja, diecezja inkardynacji, miejsce pobytu).
Jak zauważa Dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC, ks. prof. Witold Zdaniewicz SAC, wydanie Spisu Duchowieństwa „to poważne przedsięwzięcie, wymagające nakładu pracy nie tylko Instytutu, ale również pracowników kurii oraz sekretariatów zakonnych”.
Polski Kościół jest znany w świecie z ilości księży: jest ich niemal 30 tys. Najwięcej inkardynowanych jest do diecezji tarnowskiej (aż 1493) oraz krakowskiej (1159).
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.