Już po raz 103 w Kościele obchodzony będzie Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. W tym roku jego główne obchody w Polsce będą miały miejsce na KUL.
Hasło tegorocznego Dnia - „Imigranci niepełnoletni, bezbronni i pozbawieni głosu” ogłoszone zostało w październiku ubiegłego roku przez papieża Franciszka w specjalnie wydanym orędziu.
Obchody Dnia Migranta i Uchodźcy rozpoczną się w niedzielę 15 stycznia Mszą św. w Kościele Akademickim KUL o godz. 17.00, której przewodniczyć będzie ks. bp Krzysztof Zadarko, Przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Bezpośrednio po Mszy św., również w Kościele Akademickim, odbędzie się spotkanie z księdzem biskupem i dyskusja na temat imigracji.
Natomiast 16 stycznia w sali 1031 Kolegium Jana Pawła II KUL zaplanowana została konferencja „Oblicza i wyzwania imigracji w Polsce”. Wśród prelegentów znaleźli się m.in.: ks. bp Krzysztof Zadarko, ks. prof. Janusz Balicki, Dyrektor Komendy Głównej Straży Granicznej płk. Andrzej Jakubaszek i ks. Jacek Gniadek, Dyrektor Ośrodka Migranta.
Uczestnicy konferencji chcą podjąć nie tyle temat napływu uchodźców do Europy i Polski, co obecność w naszym społeczeństwie ludzi pochodzących z innych społeczeństw, kultur i religii. Kim są? Co robią? Z jakimi trudnościami się spotykają? Jak się czują wśród nas i co o nas myślą? Jaki jest ich wkład w rozwój gospodarczy i kulturowy Polski? Jaki jest nasz stosunek do nich? Co robią dla nich samorządy, instytucje państwowe, a zwłaszcza Kościół katolicki?
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.