Szczególna modlitwa w intencji polskich emigrantów rozsianych po świecie trwała ostatniej nocy na Jasnej Górze. Czuwanie już po raz 24. zostało zorganizowane przez Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej i Siostry Misjonarki Chrystusa Króla.
Spotkaniu towarzyszyły słowa: „By Bóg was zachował w wierności Ewangelii i Ojczyźnie”. Wzięło w nim udział ponad 1,5 tys. osób z kraju i zagranicy.
Czuwanie było dziękczynieniem za 50 lat służby Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla, które powołane są nie tylko, by troszczyć się o zbawienie polskich emigrantów, ale także, by uczyć ich doceniania polskiej kultury i tradycji, aby mogli zachować swoją tożsamość wypływającą z duchowego dziedzictwa narodu.
Spotkanie było okazją do modlitwy za Polonię, jak też do wyrażenia troski i pamięci o tych, którzy z różnych przyczyn opuścili Ojczyznę – powiedział ks. Mariusz Sokołowski TChr. „Chcemy przypomnieć Polakom przebywającym poza granicami, że tutaj w Polsce naprawdę pamiętamy o nich – zaznaczył chrystusowiec. – Tutaj w Stolicy Duchowej Polski kłaniamy się Matce Bożej i mówimy Jej o nich, o każdym Polaku, który przebywa na emigracji. Chcemy im powiedzieć: nie jesteście sami, my o was tutaj pamiętamy”.
Księża Chrystusowcy przypominają, że duszpasterstwo na emigracji to nie tylko posługa religijna, ale także praca na rzecz polskiego życia patriotycznego, kulturalnego, a nawet pomoc socjalna wtedy, gdy „kogoś dotyka dramat bezradności”.
Ustalenie liczby Polonii w poszczególnych krajach jest trudne z uwagi na różne kryteria przyjmowane w statystykach państw osiedlenia. Szacuje się, że poza granicami żyje ok. 20 mln Polaków. Prawie 2 mln zasila gospodarkę krajów zachodnich. Jest to niemalże dwukrotnie więcej niż w czasach tzw. "wielkiej emigracji lat 80.".
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.