Amerykańska podsekretarz stanu ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego Ellen Tauscher przeprowadziła w poniedziałek rozmowy w czeskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych na temat sposobu uczestniczenia Republiki Czeskiej w nowym systemie obrony przeciwrakietowej, którego utworzenie planuje Waszyngton.
Administracja prezydenta Baracka Obamy ma nadzieję, że Republika Czeska odegra dużą rolę w opracowanym na nowo planie obrony przeciwrakietowej - powiedziała Tauscher dziennikarzom po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Janem Kohoutem i jego zastępcą Tomaszem Pojarem.
"Rozmawiamy z rządem o wielu dobrych możliwościach" - oświadczyła Ellen Tauscher. Szczegółów rozmów nie podano.
Prezydent USA Barack Obama porzucił plan obrony antyrakietowej forsowany przez poprzednika. Plan ten zakładał zbudowanie stałych elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach. Obama planuje nową wersję systemu obrony przeciwrakietowej, m.in. z udziałem Polski i Czech.
W październiku w tej sprawie gościł w Pradze, a wcześniej w Warszawie wiceprezydent USA Joe Biden.
Na początku listopada podczas wizyty w Pradze wiceministra obrony USA Alexandra Vershbowa strony ustaliły, że w związku z planowaną nową tarczą Czechy wyślą swego przedstawiciela do amerykańskiej Agencji Obrony Przeciwrakietowej (MDA). Ekspert ma pełnić rolę oficera łącznikowego między amerykańskimi agencjami a armią czeską.
Przedstawicielka amerykańskiej administracji poinformowała w poniedziałek, że w grudniu przybędą zespoły techniczne do omówienia dalszych szczegółów.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.