To proste „narzędzie” może uratować życie.
Koperta życia to projekt, który narodził się w krajach anglosaskich. Promowana przez tamtejszych ratowników medycznych, zyskała wielu zwolenników także w innych częściach świata. Teraz także w Gdańsku będzie można otrzymać to proste „narzędzie”, które może uratować życie.
- Ta inicjatywa to przede wszystkim mądra edukacja z zakresu gromadzenia i przechowywania dokumentacji medycznej, o której często wielu zapomina - mówi dr Marek Jankowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia.
W takiej kopercie ma się znajdować krótka i zwięzła notatka na temat zdrowia danej osoby, czyli jakie leki przyjmuje, na co jest uczulona oraz kogo zawiadomić w sytuacjach nagłych.
Koperta życia wzorem innych miast i państw, w których funkcjonuje, przechowywana jest w miejscu do którego jest szybki i oczywisty dostęp.
- Lodówka jest takim sprzętem, który każdy w domu ma. Ratownik odpowiadający na zgłoszenie wchodzi do mieszkania i od razu sprawdza, czy na lodówce jest specjalna naklejka informująca o tym, że w środku jest koperta życia. Jeśli tak, jego działanie jest ułatwione, bo zna najbardziej istotne informacje o sytuacji zdrowotnej pacjenta i może szybciej podjąć właściwą decyzję, często ratującą życie - podkreśla dyrektor.
Stąd do współpracy zostały zaproszone również Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie oraz Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności, aby inicjatywę promować w jak najszerszym gronie zainteresowanych. Partnerami projektu są także: Gdańska Stacja Ratownictwa Medycznego oraz Zakład Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej GUM-ed.
Jednocześnie Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia, który jest realizatorem kampanii, podkreśla, że z kopertą życia nierozerwalnie wiąże się właściwa edukacja. - W wielu miastach taka koperta rozdawana jest na tzw. eventach senioralnych. W Gdańsku chcemy to zrobić inaczej. Zanim senior dostanie kopertę, będzie musiał uczestniczyć w krótkim module edukacyjnym, czyli spotkaniu z ratownikiem medycznym albo lekarzem, który wyjaśni, czym jest inicjatywa, jak wypełnić taką notatkę o zdrowiu oraz w jaki sposób ją aktualizować - podkreśla dyrektor.
Pierwszy etap kampanii połączono z programem „Trzeci Wiek w Zdrowiu”, którego uczestnicy w fazie pilotażowej otrzymali 50 pierwszych kopert życia. - Chcemy budować świadomość odnośnie przechowywania informacji medycznej, gdyż nadal nie istnieje jeden system elektroniczny, który zapewniałby służbom medycznym dostęp do historii choroby danej osoby. W tym momencie to nadal pacjent odpowiedzialny jest za dostarczenie wszelkich informacji dotyczących swojego stanu zdrowia - zaznacza M. Jankowski.
Dyrektor jednoczenie podkreśla, że wdrażanie kopert życia to proces długofalowy. - Zdajemy sobie sprawę, że nie da się tego zrobić natychmiast i nawet tego nie chcemy. Bo zależy nam, aby ludzie świadomie podchodzili do kwestii związanych z własnym zdrowiem - dodaje.
- Pracownicy socjalni i opiekunowie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku rozpoczęli już akcję przekazywania kopert życia, potrzebującym mieszkańcom - informuje Sylwia Ressel z MOPR. Otrzymają je samotni seniorzy oraz osoby niepełnosprawne, objęte wsparciem. W pierwszej kolejności trafią do mieszkańców w bardzo zaawansowanym wieku i przewlekle chorych.
W tym roku do rąk gdańszczan trafić ma w sumie 2 tys. kopert życia.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.
Według śledczych pożar był wynikiem podpalenia dokonanego na zlecenie wywiadu Federacji Rosyjskiej.
Ryzyko, że obecne zapasy żywności wyczerpią się do końca maja.
Decyzja jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane wcześniej w tym roku przez więzionego lidera PKK.
To efekt dwustronnych rozmowach ministerialnych w weekend w Genewie.
„Proszę was, abyście świadomie i odważnie wybrali drogę komunikacji pokoju”
Referendum w sprawie odwołania rady miejskiej jest nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję.