W diecezji świdnickiej powstaną co najmniej dwa „Okna życia” – poinformował KAI ks. Radosław Kisiel, dyrektor świdnickiej Caritas.
„Okno życia" to specjalnie przygotowane miejsce, w którym matka, która nie chce opiekować się noworodkiem, może je zostawić anonimowo i bez obawy o bezpieczeństwo dziecka.
Kilkanaście tygodni temu bp Ignacy Dec zwrócił się do władz zakonnych kilku zgromadzeń żeńskich pracujących na terenie tej diecezji z zapytaniem o możliwość utworzenia przy ich domach „okna życia”. Na apel biskupa odpowiedziały siostry prezentki i służebniczki.
Jest już pewne, że „Okno życia” powstanie w Świdnicy (w budynku przedszkola sióstr prezentek, przy ul. Piekarskiej) oraz w Kłodzku (w Domu Dziecka sióstr służebniczek, przy ul. Wandy). Trwają też rozmowy w sprawie otwarcia „Okna” w Dzierżoniowie.
- Tam, gdzie rozgrywa się niepojęta tragedia matki porzucającej swoje dziecko, tam Kościół musi podejmować konkretne działania ratujące życie tak kobiety jak i dziecka – zaznacza bp Ignacy Dec. – Jestem przekonany, że decyzja o porzuceniu dziecka jest dramatem dla każdej kobiety – podkreśla hierarcha. – Dlatego nasza inicjatywa ma na celu z jednej strony ocalenie życia dziecka, ale także łagodzi traumę i poczucie winy jakie mogą się pojawić u samej matki – dodaje.
– To jeszcze jeden sposób, by nie tylko bronić życia dzięki uregulowaniom prawnym, ale się o nie troszczyć i je ratować, gdy jest zagrożone po narodzeniu – podkreśla ks. Radosław Kisiel, dyrektor diecezjalnej Caritas, która realizuje projekt. Zwraca przy tym uwagę na rolę władz samorządowych, które wspierają inicjatywę i aktywnie włączają się w jej realizację.
Natomiast s. Elżbieta Medes, przełożona świdnickiego klasztoru prezentek nie ukrywa radości z tego, że to właśnie władze jej zgromadzenie odpowiedziało jako pierwsze na prośbę biskupa i dlatego „okno życia” powstanie w ich budynku.
– To zaszczyt dla nas – mówi. – Dziękujemy Bogu za tę decyzję Księdza Biskupa i już dzisiaj modlimy się, by jak najszybciej cała inicjatywa mogła zostać zrealizowana. W najbliższym czasie rozpoczną się poszukiwania fundatorów „Okna życia”
– Termin ich otwarcia zależy od tego, jak szybko znajdą się ludzie i instytucje, które wesprą nasze działania – zaznacza ks. Radosław Kisiel.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.