Fatima dziś

„Wezwanie Maryi nie jest jednorazowe. Jest otwarte ku coraz nowym pokoleniom. Ku coraz nowym znakom czasu. Trzeba do niego wciąż powracać. Podejmować je wciąż na nowo” – wołał św. Jan Paweł II w Fatimie w 1982 roku. W 100. rocznicę fatimskich objawień spróbujmy więc je na nowo odczytać. I podjąć.

Benedykt XVI, papież teolog, odwiedzając Fatimę 13 maja 2010 roku, mówił podobnie jak jego poprzednik: „Łudziłby się ten, kto sądziłby, że prorocka misja Fatimy została zakończona”. Już wtedy papież, który był autorem teologicznego komentarza do trzeciej tajemnicy fatimskiej z 2000 r., wspomniał o nadchodzącej 100. rocznicy objawień: „Oby te siedem lat, które dzielą nas od stulecia objawień, przyspieszyło zapowiadany triumf Niepokalanego Serca Maryi ku chwale Trójcy Przenajświętszej”.

I oto teraz właśnie mija 100 lat od fatimskich objawień. Dlatego w Wielkim Poście proponujemy duchową pielgrzymkę do Fatimy. Co tam właściwie się wydarzyło w 1917 roku? Czy znamy treść Maryjnego orędzia? Jakie jest jego znaczenie dla nas dziś? Dlaczego mamy pokutować za grzechy, skoro Bóg jest miłosierny? Co oznacza tajemnicza wizja piekła pokazanego małym pastuszkom? Dlaczego Maryja wezwała do modlitwy o nawrócenie Rosji i w jakim sensie ta prośba pozostaje aktualna? Pytań jest wiele. Poszukajmy odpowiedzi. Nie po to, by gonić za sensacją, szukać utajnionych „proroctw” lub zaspokajać niezdrową ciekawość, ale po to, by wsłuchać się i głębiej zrozumieć prorockie przesłanie Fatimy. Z tej małej portugalskiej wioski bije nadal światło. Jest to światło, które ma moc rozproszyć współczesne mroki grzechu, niewiary, bezbożności w nas i wokół nas. Niech więc to światło nam zajaśnieje. Maryjo Fatimska, prowadź nas do Boga. Bądź przewodniczką po drogach wielkopostnej pokuty. Niech Twoje Niepokalane Serce zwycięży w nas, niech pokona nasze ciemności!

Sedno Fatimy: nawrócenie i pokuta

Nie ma chyba lepszego przewodnika po Fatimie niż Jan Paweł II, który dokładnie w rocznicę pierwszego objawienia Maryi i o tej samej godzinie został postrzelony na placu św. Piotra. Jedna z kul Ali Agcy, które trafiły papieża, minęła o kilka milimetrów główną żyłę brzuszną. Gdyby ta żyła została przerwana, Ojciec Święty umarłby w ciągu 5 minut. Po latach Jan Paweł II powie: „Ktoś tę kulę prowadził”…

Rok po zamachu papież Polak poleciał do Fatimy, aby dziękować Bogu i Maryi za ocalone życie. Przy kaplicy objawień wyznał: „We wszystkim, co się wydarzyło, zobaczyłem – stale będę to powtarzał – specjalną opiekę macierzyńską Matki Bożej”. I dodał: „Proste zbiegi okoliczności nie istnieją w planach Bożej Opatrzności”. Jan Paweł II nie tylko uznał, że życie zawdzięcza Maryi Fatimskiej. Poczuł się zobowiązany przez to wydarzenie, aby zwrócić uwagę świata na fatimskie przesłanie i odczytać je na nowo. Jego homilia z 13 maja 1982 r. kapitalnie objaśnia sens i ukazuje aktualność orędzia przekazanego przez Panią z Fatimy.

Papież przypomina, że mamy tu do czynienia z tzw. objawieniem prywatnym. Kościół od początku nauczał, że pełnią Bożego objawienia jest Jezus Chrystus. Przez Jezusa Bóg powiedział wszystko to, co powinniśmy usłyszeć, i nie należy oczekiwać żadnego publicznego objawienia przed końcem świata. Ale nikt nie może zabronić Bogu przypominać o pewnych prawdach, zwłaszcza zapomnianych. Tym bardziej gdy w grę wchodzi nie tyle przekazanie jakiejś „neutralnej” wiedzy, ile prawdy ocalającej życie. Wieczne życie! Każde z objawień prywatnych jest badane przez Kościół pod kątem zgodności z jedynym Objawieniem, które przyniósł Chrystus. Fatimskie orędzie zostało oficjalnie uznane przez Kościół w 1930 r. jako całkowicie zgodne z prawdą i wezwaniem Ewangelii.

„Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” – to pierwsze słowa nauczania Jana Chrzciciela oraz Jezusa Chrystusa. Usłyszeliśmy je w kościołach podczas posypywania głów popiołem na początku Wielkiego Postu. Orędzie z Fatimy jest w swej istocie naglącym wezwaniem do nawrócenia i pokuty. „Wezwanie do pokuty jest macierzyńskie, a równocześnie mocne i stanowcze” – tłumaczy Jan Paweł II „Wezwanie do pokuty łączy się, jak zawsze, z wezwaniem do modlitwy. Zgodnie z wielowiekową tradycją Pani orędzia fatimskiego wskazuje na Różaniec, który słusznie można określić jako »modlitwę Maryi«. Modlitwę, w której Ona sama czuje się szczególnie zjednoczona z nami. Sama modli się z nami. Tą modlitwą różańcową zostają objęte sprawy Kościoła, stolicy św. Piotra, sprawy całego świata. Nade wszystko grzesznicy, aby się nawrócili i zbawili, a także dusze w czyśćcu”.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • PTaraski
  31.03.2017 09:39
  No cóż, wiele wskazuje na to, że mimo częściowego wyjawienia Trzeciej tajemnicy Fatimskiej, orędzie to jest najbardziej strzeżoną tajemnicą Watykanu.

  To jest bardzo wymowna sprawa, bo Paweł 6. zniósł zakaz publikacji domniemanych orędzi, których autentyczności Kościół nie zatwierdził. Wyrządziło to bardzo wiele zła Kościołowi. I tak mamy istny potop różnych "orędzi z nieba", typu "objawienia" o. Gobi, "posłania" z Medjugorie, "orędzia anioła stróża Polski", których autentyczność jest co najmniej bardzo wątpliwa. A Trzecią tajemnicę, właśnie tę, ukrywano do roku 2000.

  Jak pokazał Socci, nie ujawniono objaśnienia do wizji trzeciej Tajemnicy Fatimskiej. Kard. Bertono robił co prawda wszystko, żeby promować opinię, że Trzecia tajemnica odnosi się do JPII i do zamachu na niego, a nie ma żadnego objaśnienia do tej wizji. Prawdopodobnie chodzi o to, że Trzecia tajemnica zawiera ostrzeżenie przed fałszywymi naukami i zmianami w liturgii oraz wynikającym z nich zanikiem wiary i masową apostazją. JP2 w r. 2000 w Fatimie mówił o tych ostatnich, mówił też o schizmie w Kościele. Siostra Łucja zastrzegła otwarcie w roku 1960. Data może się wydawać przypadkowa, bo nie było wtedy żadnej wojny, ani się woja nie zbliżała. Ale to właśnie wtedy postanowiono zwołać Sobór Watykański 2 - zdarzenie o straszliwych skutkach dla Kościoła w postaci odrzucenia prawd wiary, masowej demoralizacji i apostazji.

  Także sekret tego objawienia wiąże się z wielkim prawdopodobieństwem z ostrzeżeniem przed zmianami jakie zaszły po SW2 i przed zmianami w liturgii, których katastrofalne skutki dzisiaj coraz wyraźniej widzimy. I na tym także polega ta aktualność orędzia Fatimy.
 • Gość
  31.03.2017 17:19
  Jest bardzo interesujący artykuł profesora Roberto de Mattei na temat orędzia z Fatimy i jego interpretacji: http://rorate-caeli.blogspot.com/2017/03/de-mattei-shedding-light-on-todays.html De Mattei, dzisiaj chyba najwybitniejszy chrześcijański myśliciel, interpretuje to orędzie w kontekście wydarzeń historycznych z ostatnich wieków, nie tylko 20tego oraz wysuwa wnioski na temat przyszłości. Szkoda tylko, że artykuł jest po angielsku. Ale może to ktoś przetłumaczy?
 • tradycja
  31.03.2017 21:47
  Tutaj też o Fatimie i nie tylko:
  http://www.bibula.com/?p=9267

  https://www.youtube.com/watch?v=aGzOQ-qRDP8
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  18°C Poniedziałek
  dzień
  20°C Poniedziałek
  wieczór
  18°C Wtorek
  noc
  14°C Wtorek
  rano
  wiecej »