Każda parafia Podbeskidzia adoptuje jedną rodzinę na Bliskim Wschodzie.
Tę wyjątkową akcję proponuje duszpasterzom i wiernym biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel z okazji przeżywanego w liturgii Kościoła Wielkiego Postu.
- Stajemy wobec bardzo konkretnej możliwości świadczenia jałmużny wielkopostnej. Odczytajmy tę możliwość jako znak czasu - przekonuje bp Roman Pindel i prosi księży proboszczów, by każda parafia podjęła się finansowego wsparcia przynajmniej jednej rodziny z ogarniętej wojną Syrii. Akcję pod nazwą „Rodzina rodzinie” prowadzi i koordynuje Caritas Polska. Włączają się w nią polskie rodziny, ale także ruchy, stowarzyszenia oraz parafialne i szkolne koła Caritas. Szczegółowe informacje na temat sytuacji rodzin w Syrii oraz możliwościach udzielenia im pomocy można znaleźć na stronie internetowej www.rodzinarodzinie.caritas.pl.
Parafie diecezji bielsko-żywieckiej będą składać deklaracje adopcji rodzin w Syrii przez portal internetowy Caritas. Na czas Wielkiego Postu w kościołach zostaną wystawione skarbonki, do których wierny będą składać ofiary na ten cel. Przez najbliższe pół roku, co miesiąc, w parafiach organizowane będą również specjalne kwesty na ten cel.
Akcja pomocy, jaką biskup bielsko-żywiecki proponuje wiernym, jest owocem zakończonego kilka miesięcy temu Roku Miłosierdzia oraz peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego oraz relikwii świętych Faustyny i Jana Pawła II w parafiach diecezji. Jego pokłosiem będzie również tegoroczna edycja pieszej pielgrzymki diecezjalnej do Krakowa-Łagiewnik. Pielgrzymka wyruszy z bazyliki w Bielsku-Białej Hałcnowie 30 kwietnia i dotrze do Centrum Świętego Jana Pawła II i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia 3 maja. W pierwszym tygodniu Wielkiego Postu rozpoczęły się już zapisy na pielgrzymkę.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.