Kościół apeluje o odnowę społeczeństwa.
Do modlitwy za społeczeństwo Nigerii zachęcił przewodniczący tamtejszego episkopatu. „Niech Pan da nam łaskę – pisze abp Ignatius Kaigama – abyśmy byli aktywnymi uczestnikami oczyszczania oblicza naszego zniekształconego, zakrwawionego i skorumpowanego społeczeństwa, tak byśmy wszyscy mogli doświadczyć potężnego miłosierdzia Bożego podczas obecnego Wielkiego Postu, a także później”.
Hierarcha zwraca uwagę, że sytuacja w Nigerii jest dziś najgorsza od dziesięcioleci. Kraj stanął w obliczu przemocy, kryzysu gospodarczego i groźby głodu. Od roku 2009 islamistyczna grupa Boko Haram systematycznie prowadzi kampanię terroru, głównie w północno-wschodniej części kraju. Co najmniej 20 tys. osób zostało zabitych, a ponad 2,6 miliona wysiedlonych. Ataki bojówek doprowadziły do wzmożonych napięć między chrześcijanami i muzułmanami.
Przedstawiając ponury obraz kraju, przewodniczący nigeryjskiego episkopatu podkreśla jednocześnie, że wiara może pomóc w budowie mostów i przynieść uzdrowienie zdruzgotanemu społeczeństwu. Wzywa do pokoju i dialogu. W wielkopostnym liście, którego kopia została wysłana do papieskiej organizacji charytatywnej Pomoc Kościołowi w Potrzebie, pisze: „Trzeba nam dzisiaj prawdziwego dialogu ponad różnicami etnicznymi, religijnymi i politycznymi. Należy jeszcze wiele zrobić, aby wspierać pokój, wyeliminować przemoc, zapewnić porządek i braterstwo w różnych częściach Nigerii, gdzie nieporozumienia z przyczyn religijnych, etnicznych czy ekonomicznych mają negatywne konsekwencje” – zauważa abp Kaigama.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.