Sejm przyjął w czwartek uchwałę upamiętniającą bł. greckokatolickiego bp. Grzegorza Chomyszyna w 150. rocznicę urodzin. Izba wyraziła w niej hołd dla "nieustającego orędownika pojednania polsko-ukraińskiego" i "niestrudzonego głosiciela wartości europejskich".
Uchwałę posłowie przyjęli jednogłośnie.
"Sejm RP w 150. rocznicę urodzin błogosławionego biskupa Grzegorza Chomyszyna - greckokatolickiego ordynariusza stanisławowskiego, obywatela II Rzeczypospolitej Polskiej, męczennika reżimu komunistycznego, nieustającego orędownika pojednania polsko-ukraińskiego składa hołd Prorokowi Ukrainy, który był niestrudzonym głosicielem wartości europejskich wyrastających z tradycji chrześcijaństwa i cywilizacji łacińskiej" - czytamy w uchwale.
Zaznaczono w niej, że biskup przestrzegał swój naród "przed zbrodniczymi ideologiami, nawołującymi do nienawiści i niszczenia wielowiekowego dorobku tradycji tolerancji wytworzonej na ziemiach I Rzeczypospolitej". "Postać błogosławionego biskupa powinna stać się symbolem polsko-ukraińskiego pojednania opartego na historycznym i duchowym dziedzictwie wspólnoty obu narodów bazujących na niepodważalnych fundamentach moralności i prawdy" - głosi uchwała.
Podczas wcześniejszej debaty Elżbieta Borowska (Kukiz'15) podkreślała, że biskup był działaczem religijnym, społecznikiem, ale przede wszystkim orędownikiem pojednania polsko-ukraińskiego. "Nawoływał do ładu opartego na zasadach moralności chrześcijańskiej. Przyszłość narodu ukraińskiego widział w europejskiej cywilizacji zachodniej, a swoją pracę - trzeba podkreślić - sprawował w bardzo ciężkim czasie, w okresie międzywojennym, kiedy dochodziło do zaostrzenia relacji polsko-ukraińskich. Przestrzegał ludność ukraińską i wskazywał, że nacjonalizm to wypaczona droga do dobrobytu, rozwoju narodu ukraińskiego" - mówiła posłanka.
"Był gorącym patriotą i obrońcą praw mniejszości w II Rzeczpospolitej. Był niezwykle ceniony w Episkopacie Polskim, był to człowiek, który łączył. W czasie okupacji wielokrotnie przestrzegał przed nienawiścią, totalitaryzmem. Był więziony przez Gestapo, także przez NKWD. Zmarł śmiercią męczeńską w 1945 r. w więzieniu NKWD w Kijowie. Podczas wizyty apostolskiej we Lwowie w 2001 r. papież Jan Paweł II wyniósł biskupa na ołtarze. Jest on wzorem pojednania polsko-ukraińskiego" - dodała Borowska.
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.