Przewodnicząca niemieckiego Związku Wypędzonych (BdV) Erika Steinbach powiedziała gazecie "Bild am Sonntag", że nie rezygnuje z kandydowania do rady fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie".
"Postanowienie BdV o mojej nominacji leży na biurku gotowe do wysłania. Dajemy rządowi federalnemu jeszcze trochę czasu do rozważań przez święta Bożego Narodzenia. Jeśli nie pojawi się rozwiązanie, w nowym roku do urzędu kanclerskiego wpłynie nominacja BdV. Wówczas rząd będzie musiał znaleźć rozwiązanie możliwe do przyjęcia" - powiedziała Steinbach.
Jej kandydatura do władz fundacji, która stworzyć ma w Berlinie muzeum poświęcone wysiedleniom, jest tematem sporu w koalicji rządzącej chadeków i liberałów.
Na wejście szefowej BdV do tego gremium nie chce się zgodzić minister spraw zagranicznych Niemiec, liberał Guido Westerwelle, bo - jak tłumaczy - obawia się, iż mogłoby to zaszkodzić stosunkom z Polską.
Steinbach ma poparcie wielu polityków chadecji, szczególnie bawarskiej CSU.
Tygodnik "Der Spiegel" pisze w najnowszym wydaniu, że spór ten w coraz większym stopniu obciąża koalicję CDU/CSU i FDP.
"Minister spraw zagranicznych szkodzi interesom Niemiec" - powiedział "Spieglowi" wiceprzewodniczący frakcji chadeckiej Michael Kretschmer. "Westerwelle powinien zadać sobie pytanie, czy jest szefem dyplomacji Niemiec czy Polski" - dodał z kolei polityk CSU Hans-Peter Uhl.
Anna Widzyk (PAP)
awi/ mw/ malk/
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.
W trudnej sytuacji zwierzak może szukać u nas wsparcia - uważa behawiorystka, Sylwia Matulewska.
Carter był 39. prezydentem USA. Sprawował ten urząd w latach 1977-1981.
W Nowy Rok w Kościele katolickim obchodzona jest uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.