Uroczysty koncert w Bielskim Centrum Kultury był dopełnieniem modlitwy wdzięczności za 25. rocznicę sakry biskupa seniora Tadeusza Rakoczego.
Na widowni zasiadło wielu znakomitych gości, przedstawicieli władz regionu, środowisk nauki, wspólnot katolickich naszej diecezji.
Słowa wdzięczności i uznania dla bp. Rakoczego padły już w filmie, którego projekcja rozpoczęła jubileuszowe spotkanie, a także w napisanym specjalnie na tę okazję wierszu Kazimierza J. Węgrzyna.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Bp Tadeusz Rakoczy otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Wypełniający salę BCK goście z aplauzem przyjęli wiadomość, że bp Rakoczy został uhonorowany przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w pracy duszpasterskiej, działalność na rzecz rozwoju społeczności lokalnej i dialogu ekumenicznego.
Odznaczenie wręczył wiceminister Stanisław Szwed, który odczytał też list gratulacyjny premier Beaty Szydło.
Za owocną współpracę w imieniu środowiska akademickiego dziękował jubilatowi prof. Jarosław Janicki, rektor Akademii Techniczno-Humanistycznej, która uhonorowała przed laty bp. Rakoczego tytułem doktora honoris causa.
O uznaniu dla ofiarnej służby jubilata wiernym całej diecezji mówił Jacek Krywult, prezydent Bielska-Białej, który składał życzenia w imieniu samorządowców Podbeskidzia i mieszkańców miasta. Wyrazem tego uznania było wpisanie bp. Rakoczego do bielskiej Księgi Zasłużonych. - To dla nas zaszczyt, że mamy takiego mieszkańca - przyznał prezydent Krywult.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
W galowym koncercie wystąpiły zespoły regionalne
Gratulacje w imieniu diecezjan złożył jubilatowi bp Roman Pindel. Wskazywał, że dla chrześcijanina upływ czasu liczy się przejawami łaski Boga i dobroci doznawanej od ludzi, życząc bp. Rakoczemu, by nie ustawał w przekonaniu, że liczy się tylko Bóg i to, co od Niego pochodzi.
- Nie jest łatwo o słowo, które by wyraziło to, co jest w sercu. To była prawdziwa uczta duchowa - mówił mocno wzruszony jubilat, dziękując wszystkim uczestnikom uroczystości.
Na bogaty program artystyczny złożyły się religijne i regionalne pieśni oraz tańce zespołów folklorystycznych: "Hajduki" z Oświęcimia, "Równica" z Ustronia, "Ziemia Żywiecka" z Żywca oraz "Bielsko" i grupy "Jarzębinki".
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.