Reklama

Nowocześni i katoliccy

Spodziewana wkrótce decyzja Benedykta XVI o beatyfikacji Jana Pawła II jest dla Polaków tylko formalnością - pisze w poniedziałek francuski dziennik "Le Figaro". Według gazety, polski papież pozostaje wciąż nad Wisłą "absolutną ikoną".

Reklama

Gazeta zamieszcza obszerny artykuł swojego specjalnego wysłannika do Polski Jean-Marie Guenois o fenomenie popularności Jana Pawła II wśród jego rodaków.

Pisząc o oczekiwanej niebawem decyzji papieża w sprawie beatyfikacji Jana Pawła II dziennik odnosi się w ten sposób do nieoficjalnych zapowiedzi o tym, że jeszcze w grudniu Benedykt XVI złoży podpis pod dekretem o heroiczności cnót Karola Wojtyły, co będzie zamknięciem zasadniczej części procesu kanonicznego. Do zakończenia jego całości brakować będzie już tylko dopełnienia wszystkich formalności, związanych z postępowaniem w sprawie cudu uzdrowienia, przypisywanego wstawiennictwu kandydata na ołtarze. Tego należy spodziewać się w najbliższych miesiącach. Do beatyfikacji ma dojść, także oczywiście według nieoficjalnych doniesień, wiosną lub jesienią 2010 roku. Październikowy termin wydaje się przy tym bardziej prawdopodobny.

Gazeta zauważa, że mimo upływu czasu, ponad 4 lata po śmierci, Karola Wojtyłę nadal darzy się "głębokim szacunkiem", który zdaniem dziennika, ma niewiele wspólnego z przelotnym kultem ikon popkultury.

Korespondent "Le Figaro" zauważa - powołując się na niedawne polskie sondaże - że dla większości Polaków data śmierci Jana Pawła II jest ważniejsza niż święto narodowe 11 listopada. Cytując redaktora "Tygodnika Powszechnego" księdza Adama Bonieckiego, francuska gazeta dodaje, że nawet przez zdeklarowanych ateistów w swoim kraju papież jest uważany za największego z Polaków" i za "dumę narodową".

"Najbardziej zaskakujące jest to, że nowe pokolenie (Polaków), które nie zna piętna historii, ożywia dziś inną część dziedzictwa (Jana Pawła II) (...), którą można nazwać 'intelektualną' " - pisze dziennik. Gazeta ze zdziwieniem zauważa, że w Polsce można znaleźć "młodą generację: studentów i pracowników, średnio w wieku około 25 lat, bardzo modnie ubranych, którzy bez żadnych kompleksów zgłębiają myśl filozoficzną i teologiczną Jana Pawła II".

"Le Figaro" cytuje m.in. dyrektora Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, Piotra Dardzińskiego. Powiedział on gazecie: "Wzór francuskiego intelektualisty nie jest jedynym możliwym. My czujemy się nowocześni i katoliccy".

Według francuskiej gazety, dzięki wpływowi Jana Pawła II katolicyzm w Polsce nie stał się "muzealnym obiektem". "Le Figaro" dodaje, że blisko połowa mieszkańców Polski chodzi regularnie na msze, choć jednocześnie - według niej - Polacy "nie chcą mieszania się Kościoła do polityki".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
4°C Niedziela
wieczór
4°C Poniedziałek
noc
3°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
wiecej »

Reklama