"Temat katastrofy smoleńskiej ma szansę pojawić się na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ"

Szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy Krzysztof Szczerski jest zdania, że po wyborze Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19, na forum Rady ma szansę pojawić się temat katastrofy smoleńskiej.

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybrało w piątek, w tajnym głosowaniu, Polskę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19. Polska była jedynym kandydatem z grupy państw Europy Wschodniej (EEG), ubiegającym się o to miejsce.

Szczerski został w sobotnim wywiadzie dla portalu wPolityce zapytany, czy polski rząd postawi na forum Rady Bezpieczeństwa sprawę katastrofy smoleńskiej.

"Każda rzecz, która dotyczy bezpieczeństwa międzynarodowego, jest warta podniesienia na forum, a sprawa Smoleńska wiąże się z bezpieczeństwem" - powiedział prezydencki minister. "Oczywiście, zdajemy sobie sprawę z tego, jaki jest układ sił i kto ma jakie kompetencje w Radzie. Sprawa Smoleńska, z racji naszego mandatu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, ma szansę się pojawić na jej forum" - dodał.

Szef gabinetu Andrzeja Dudy piątkowe głosowanie w ZO ONZ uznał za "duży i bezprecedensowy sukces". "Jest on tym większy, że odziedziczyliśmy po poprzednikach dwa kamienie młyńskie, które utrudniały nam prowadzenie kampanii" - zaznaczył Szczerski.

Przypomniał, że w 2008 r. ówczesny szef MSZ Radosław Sikorski wycofał Polskę z ubiegania się status członka niestałego RB ONZ w latach 2010-2011 (Sikorski tłumaczył to wówczas m.in. koniecznością skupienia się na przygotowaniach do polskiej prezydencji w UE w II połowie 2011 r. - PAP). "Ten problem pojawił się w naszej kampanii, pytano nas, czy po raz kolejny Polska nie zrobi drugi raz tego samego i nie wycofa się na ostatnim etapie. Musieliśmy przekonywać, że teraz już są w Polsce poważne władze, nasza kampania jest poważna i nie wycofamy się z niej" - powiedział Szczerski.

Jako "drugi błąd" rządu PO-PSL określił wycofanie Polski z sił pokojowych ONZ, tzw. błękitnych hełmów. "Teraz zgodnie z decyzją prezydenta i rządu będziemy chcieli, aby Polska znowu uczestniczyła w siłach pokojowych ONZ" - zapowiedział szef gabinetu prezydenta.

«« | « | 1 | » | »»
 • MarianNowak
  03.06.2017 16:29
  To żaden sukces, ponieważ Polska nie mogła przegrać tego wyboru gdyż była jedynym kandydatem do Rady ONZ z grupy państw Europy wschodniej. De facto minister Szczerski przyznał, iż Polska jest zupełnie bezradna w wyjaśnieniu katastrody smoleńskiej i teraz na kolanach będzie błagać ONZ o pomoc w tej kwestii, dlatego że PIS naiwnie wierzy w zamach na samolot, którego podkomisja Macierewicza w żadnym stopniu nie udowodniła i tym samym nie potwierdziła zamachu lecz tylko zmarnowała wiele mln zł publicznych pieniędzy. Natomiast sukces odniósł Jaruzelski, kiedy to w stanie wojennym wprowadził Polskę do Rady ONZ.
 • Gość
  04.06.2017 07:20
  i co z tego, że "pojawi się temat"? Niby profesor, a wodę z mózgu ludziom robi.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 1 2 3 4 5 6
  31°C Wtorek
  wieczór
  28°C Środa
  noc
  24°C Środa
  rano
  32°C Środa
  dzień
  wiecej »