Szlachetna Paczka: czeka 1,1 tys. rodzin

Aby wziąć w niej udział, wystarczy wybrać z bazy na stronie www.szlachetnapaczka.pl rodzinę potrzebującą pomocy i przygotować dla niej świąteczną paczkę. Na darczyńców czeka prawie 1,1 tys. rodzin.

Ogólnopolską akcję świątecznej pomocy Stowarzyszenia Wiosna organizuje już po raz dziewiąty. Aby wziąć w niej udział, wystarczy wybrać z bazy na stronie www.szlachetnapaczka.pl rodzinę potrzebującą pomocy i przygotować dla niej świąteczną paczkę.

"Naszą bazę przygotowujemy w oparciu o informacje z ośrodków pomocy społecznej, szkół, parafii, organizacji takich jak Caritas" - poinformował Marcin Węc ze Stowarzyszenia Wiosna. Wolontariusze zbierają informacje o rodzinach, które potrzebują pomocy, a potem pytają je, czy są zainteresowane udziałem w akcji. "Następnie przeprowadzają szczegółowy wywiad na temat potrzeb konkretnej rodziny. Dlatego nasza pomoc jest celowa, nie dajemy przypadkowych produktów, ani pieniędzy, tylko staramy się spełnić konkretne potrzeby" - podkreślił Węc.

Jak dodaje, jeśli jedna osoba nie jest w stanie spełnić życzenia wybranej rodziny, może je zrealizować przy pomocy innych. W zeszłym roku jedną paczką przygotowywało średnio 12 osób. Dzięki temu łatwiej zorganizować pomoc i nie jest to tak obciążające finansowo.

W całej Polsce na darczyńców wciąż czeka prawie 1100 rodzin. Jak poinformował Węc, Stowarzyszenie Wiosna zdecydowało, że akcja - która planowo miała zakończyć się 10 grudnia - potrwa dopóki wszyscy nie otrzymają wsparcia. "Dotychczas nie zdarzyło się, aby wszystkie rodziny nie znalazły darczyńców. Mamy nadzieję, że uda się także w tym roku" - powiedział.

Są rejony, w których szczególnie trudno o wsparcie. W najgorszej sytuacji są województwa: świętokrzyskie, lubuskie i podkarpackie, w których darczyńcy zgłaszają się sporadycznie. Niewiele lepiej sytuacja wygląda na Lubelszczyźnie, Podlasiu i w województwie warmińsko-mazurskim.

Jak poinformował Węc, do akcji przyłączyło się wiele znanych osób. Prezydentowa Maria Kaczyńska zdecydowała się pomóc rodzinie z województwa warmińsko-mazurskiego. Pierwszą Damę poruszyła zwłaszcza historia czteroletniej dziewczynki, która cierpi na astmę oskrzelową oraz zaburzenia tarczycy.

Kadra polskich siatkarzy przygotowała pomoc dla trzech rodzin z Bełchatowa i Koluszek. Mistrz olimpijski w pchnięciu kulą Tomasz Majewski zdecydował się pomóc samotnej matce z dwójką dzieci z Warszawy. Tenisistki Agnieszka i Urszula Radwańskie przygotowały pomoc dla krakowskiej rodziny z trójką synów, z których jeden cierpi na porażenie mózgowe z niedowładem kończyn, epilepsję i wrzody żołądka.

Zespół Wisły Kraków pomaga rodzinie z szóstką dzieci. Najstarsze z nich ma 28 lat, najmłodsze 10. Brakuje im żywności i środków czystości i pomocy szkolnych, a wszystkie dzieci potrzebują odzieży.

Senatorowie z okręgu krakowskiego (Janusz Sepioł, Paweł Klimowicz i Stanisław Bisztyga z PO oraz Zbigniew Cichoń z PiS) wspólnie przygotowywali paczkę dla jednej z krakowskich rodzin.

Akcja Szlachetna Paczka jest organizowana od 2001 r. W ubiegłym roku w akcji wzięło udział ponad 53 tys. darczyńców. Dzięki temu świąteczną pomoc o łącznej wartości 3,3 mln zł otrzymało prawie 5 tys. rodzin z całej Polski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
12°C Sobota
noc
11°C Sobota
rano
18°C Sobota
dzień
19°C Sobota
wieczór
wiecej »