Ok. 300 pielgrzymów w barwach różnych klubów piłkarskich modliło się w sobotę na Jasnej Górze podczas 2. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kibiców. Ich spotkanie w jasnogórskim sanktuarium było m.in. okazją do dyskusji o sprawach ruchu kibicowskiego w Polsce.
W homilii wygłoszonej podczas mszy odprawionej w Kaplicy Cudownego Obrazu współorganizator pielgrzymki salezjanin ks. Jarosław Wąsowicz mówił m.in., że obecność na Jasnej Górze kibiców skrzykniętych tylko przez internetowe portale i stowarzyszenia potwierdza żywotność polskiego ruchu kibicowskiego.
"Jesteśmy, by rozmawiać o sprawach ważnych dla naszego ruchu. Nam nie chodzi o tłumy, ale o elitę, która chce coś dobrego dla społeczności kibiców w Polsce zrobić. To środowisko, wbrew stereotypowym opiniom lansowanym przez środki społecznego przekazu, to nie masa bezmyślnych osiłków szukających tylko okazji do awantury, ale bardzo twórcze i aktywne gremium, które zawsze wymykało się spod kontroli poprawności politycznej" - ocenił ks. Wąsowicz.
Zaznaczył, że tak było w czasach komunizmu, kiedy funkcjonariuszom państwa umknął moment kształtowania się ruchu kibicowskiego w latach 70. ub. wieku. Władzom tym nie udało się już zdławić "atmosfery wolności obecnej na naszych stadionach" - dodał ks. Wąsowicz, który jest m.in. autorem książki "Biało-zielona Solidarność. O fenomenie politycznym kibiców Lechii Gdańsk".
"Tak jest i dzisiaj, kiedy wbrew () poprawności politycznej, kibice pielęgnują pamięć o polskich patriotach, przełomowych wydarzeniach historycznych okupionych krwią bohaterów. Oddolnie organizują różne imprezy wzmacniające patriotyzm lokalny, są inicjatorem wielu przedsięwzięć charytatywnych" - podkreślił salezjanin.
Przypomniał, że kibice pamiętali m.in. w tym roku o 25. rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, dodając że w ich środowisku hasło: "Bóg - Honor - Ojczyzna" nie jest pustym frazesem czy niemodną zasadą, ale żywą wartością. Dziękując kibicom za pielęgnowanie patriotyzmu, ocenił, że dla Polski od umiejętności podpisywania traktatów ważniejsza jest dziś ochrona wartości, dzięki którym po różnych dziejowych zakrętach potrafiła ona odradzać się.
Oprawę mszy dla kibiców zapewniła schola z parafii św. Józefa w Chorzowie w barwach Ruchu Chorzów. Podczas mszy poświęcono akcesoria klubowe i stadionowe transparenty, m.in. o treści: "Nigdy nie wyrzeknę się swego pochodzenia. Moja ojczyzna to moja największa duma" kibiców Rakowa Częstochowa i "Bóg Honor Ojczyzna. Lechia" kibiców Lechii Gdańsk.
W zorganizowanej w Sali Papieskiej dyskusji panelowej na temat wizerunku kibiców w mediach uczestniczyli, m.in. kibicujący Lechowi Poznań Piotr Lisiewicz z Gazety Polskiej, autor książki "Fani - chuligani" Jerzy Dudała (kibic Zagłębia Sosnowiec), i autor książek o kibicach m.in. "Pamiętnik kibica" czy "Liga Chuliganów" Roman Zieliński - kibic Śląska Wrocław.
Organizatorami pielgrzymki były Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży w Pile oraz Salezjańskie Wspólnoty Ewangelizacyjne.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.