W związku z trwającą debatą społeczną o homoseksualizmie zwierzchnicy religijni Indii wystąpili ze wspólnym memorandum do indyjskiego rządu.
Muzułmanie, hinduiści, chrześcijanie i sikhowie w piśmie do premiera Indii wyrazili zaniepokojenie kierunkiem debaty nad depenalizacją homoseksualizmu. Ze względu na wielkie zamieszanie związane z debatą Kościół katolicki organizuje wiele inicjatyw mających na celu wyjaśnienie terminów, sensu przeprowadzanych zmian oraz ich konsekwencji moralnych i społecznych.
Depenalizacja nie może oznaczać faktycznej legalizacji związków osób tej samej płaci – zauważył bp Angelo Gracias z Bombaju. Odstąpienie od wymierzenia kary za czyny związane z orientacją homoseksualną, nie oznacza, że są one akceptowane społecznie, ani tym bardziej, że są normą. Hierarcha odpowiedzialny w indyjskim episkopacie za sprawy rodziny dodał, że nawet, jeśli coś jest prawnie możliwe, to nie znaczy, że jest moralnie akceptowalne. Uczestnicy debat podkreślają też konieczność społeczną depenalizacji homoseksualizmu, ale nie zmieni to faktu, że czyny homoseksualne są nadal obiektywnie sprzeczne z prawem naturalnym i moralnym.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.