Jak emocje wokół reformy sądownictwa przekładają się na poparcie partii politycznych?
Badanie zostało przeprowadzone przez pracownię Kantar Public na zlecenie TVP na reprezentatywnej próbie 1000 osób, w dniach 22-24 lipca, czyli jeszcze przed ogłoszeniem przez prezydenta Andrzeja Dudę decyzji o zawetowaniu dwóch z trzech ustaw dotyczących wymiaru sprawiedliwości.
Liderem sondażu poparcia pozostaje Prawo i Sprawiedliwość, które od poprzedniego badania wyraźnie, bo aż o 4 pkt proc. poprawiło swój wynik i obecnie może liczyć na 35 proc. głosów.
Powiększyła się przewaga PiS nad PO, która zanotowała największy spadek - aż o 8 pkt proc. Obecnie partię Grzegorza Schetyny popiera 21 proc. badanych. W sumie więc dystans między PiS a PO zwiększył się aż o 12 pkt proc.
Trzecią siłą jest ruch KUKIZ '15. - może liczyć na poparcie 11 proc. ankietowanych. (+2 pkt proc. w porównaniu do poprzedniego badania).
Spektakularny wzrost poparcia zanotowała Nowoczesna - o 6 pkt. proc. i gdyby wybory odbyły się w miniony weekend, zebrałaby 10 proc. głosów.
Pozostałe ugrupowania nie przekroczyłyby progu wyborczego: SLD (4 proc.; spadek o 1 pkt proc.); PSL (3 proc.; wzrost o 1 pkt proc.), Partia Razem 2 proc. (bez zmian), a partia Wolność (KORWiN) - 1 proc. (- 1 pkt proc.).
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.