Rozstrzygnięty został los 20 cerkwi grekokatolickich, które po II wojnie światowej w 1947 r. rząd przekazał w użytkowanie Kościołowi prawosławnemu. Prezydenta Kaczyński podpisał ustawę, dzięki której kościoły staną się własnością Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Pierwsze czytanie ustawy w Sejmie miało miejsce 4 listopada ub.r.
Do grekokatolików – spośród 24 spornych cerkwi – należeć będzie tylko cerkiew w Bielance koło Gorlic. Z tej świątyni korzystają obecnie trzy wyznania – katolicy obrządku łacińskiego, grekokatolickiego oraz prawosławni.
Spór o własność 24 świątyń między Kościołem prawosławnym a grekokatolickim trwa od 1989 r. Dotyczy cerkwi, które należały do grekokatolików, ale po akcji „Wisła” w 1947 r. i ich konfiskacie przez państwo, zostały przekazane przez władze łacińskim katolikom lub prawosławnym. Po 1989 r. Kościół prawosławny zażądał potwierdzenia praw własności, tak jak było to w przypadku innych wspólnot religijnych po upadku komunizmu.
W związku z „historią nabycia własności” przez lata trwał stan zawieszenia i własność użytkowanych od ponad 50 lat cerkwi nie została potwierdzona, w związku z czym w 2003 r. Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny zaskarżył Polskę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka za nierówne traktowanie wspólnot wyznaniowych. Ostatecznie Kościół grekokatolicki zgodził się na ustępstwo, które kończy spór.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.