Honorowi członkowie Związku Powstańców Warszawskich

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski otrzymali podczas piątkowej uroczystości w Warszawie honorowe członkostwa Związku Powstańców Warszawskich.

"Zebraliśmy się tu, by przyznać honorowe członkostwo prezydent Warszawy i dyrektorowi Muzeum Powstania Warszawskiego. Środowiska powstańcze z dużym zadowoleniem przyjęły przyznanie tego wyróżnienia pani prezydent, której osobista życzliwość i zaangażowanie w organizację obchodów rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego zasługują na najwyższe słowa podzięki" - mówił podczas uroczystości prezes Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Ścibor-Rylski.

Dziękując za wyróżnienie prezydent Warszawy podkreśliła, że jest to dla niej szczególny zaszczyt, zwłaszcza z uwagi na fakt, że jej ojciec brał udział w Powstaniu. "Odbieram to wyróżnienie także jako wyraz uznania dla mojej pracy przede wszystkim na rzecz stolicy i docenienie starań o tworzenie, po tylu latach również we współczesnej Warszawie wspólnoty pamięci o Państwa dokonaniach" - zaznaczyła Gronkiewicz-Waltz.

"Uchwała o przyznaniu honorowego członkostwa Janowi Ołdakowskiemu to wyraz szacunku i uznania dla jego osobistego zaangażowania w utworzenie i rozwój Muzeum Powstania Warszawskiego, które przekazuje i przekazywać będzie kolejnym pokoleniom Polaków etos powstańczy i obowiązek służby ojczyźnie" - podkreślił Ścibor-Rylski.

Ołdakowski w rozmowie z dziennikarzami przyznał, że wyróżnienie to jest dla niego niezwykle wzruszające i to nie tylko dlatego, że jestem wnukiem powstańczej łączniczki.

"Przez wiele lat pracowałem z powstańcami i są oni dla mnie absolutnymi bohaterami. Pracując z nimi zrozumiałem, jak trudna była decyzja o wybuchu Powstania, a także ich postawy w czasie Powstania - upór, bohaterstwo, heroiczność, tę próbę ratowania człowieczeństwa w najtrudniejszych warunkach. A dziś staję się kolegą organizacyjnym tych powstańców i to jest olbrzymie wyróżnienie" - powiedział Ołdakowski.

Gronkiewicz-Waltz i Ołdakowski otrzymali podczas uroczystości legitymacje honorowych członków Związku Powstańców Warszawskich oraz znaczki organizacyjne.


«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
12°C Sobota
dzień
12°C Sobota
wieczór
9°C Niedziela
noc
7°C Niedziela
rano
wiecej »