Odnowa społeczna zadaniem Akcji Katolickiej

O tym, że Akcja Katolicka ma za zadanie formować ludzi o głębokiej tożsamości, zakorzenionych w wartościach chrześcijańskich, przypomniał biskup drohiczyński Antoni Dydycz.

Uczestniczył on w noworocznym spotkaniu tego stowarzyszenia, jakie odbyło się 8 stycznia w Drohiczynie.

W rozważaniu, podczas wspólnej celebracji Nieszporów, mówił on również o pilnej potrzebie zastępowania ludzi na elitarnych stanowiskach i we władzach, którzy w swoich przekonaniach i sumieniu tkwią w różnych totalitaryzmach, ludźmi ukształtowanymi i głęboko wierzącymi.

Zdaniem biskupa drohiczyńskiego, Akcja Katolicka może odegrać w odnowie społeczeństwa bardzo wielką rolę. Zwrócił on uwagę na istniejące w strukturach władzy partyjniactwo. Jego zdaniem, prowadzi ono „do totalitaryzmu, który zagraża wręcz demokracji” gdyż - jak stwierdził - mniejszość jest bowiem w stanie wywalczyć nawet takie rozstrzygnięcia i prawa, które godzą w dobro i łamią sumienia zdecydowanej większości. Przykładem tego mogą być decyzje odnośnie zdejmowania krzyży oraz odzyskania dni wolnych w kościelne święta.

- Potrzeba – mówił bp Dydycz - szczerego oczyszczenia. Nie może ono być jednak fragmentaryczne i pod kątem interesu jakiejkolwiek grupy, ale jedynie z uwrażliwieniem za dobro wspólne całego społeczeństwa - zaznaczył.

- Z mądrością i prostotą mamy także nadzieje, że nasz udział w życiu publicznym może być udziałem twórczym i będzie przyczyniał się do odnowy i odrodzenia. Miłość zaś musi być zawsze połączona z prawdą i uczciwością w podejściu do różnych aspektów życia - podkreślił biskup drohiczyński.

W spotkaniu uczestniczyło 40 członków Zarządu i Rady Diecezjalnej Akcji Katolickiej, wywodzących się z parafialnych oddziałów w diecezji drohiczyńskiej. Prezes Akcji Katolickiej Diecezji Drohiczyńskiej Lucyna Woźnica, oprócz złożonych Księdzu Biskupowi noworocznych życzeń, zaprezentowała sprawozdanie z działalności zarówno Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, jak też 16 parafialnych oddziałów, czynnie pracujących. Mówiła o różnych płaszczyznach działalności stowarzyszenia : formacyjnej, modlitewnej, charytatywnej, pielgrzymkowej, rozrywkowej, kulturalnej i społecznej. Przybliżyła, posługując się statystyką, organizowane zarówno samodzielnie przez oddziały, jak też w skali diecezjalnej i we współpracy z innymi organizatorami akcje, kolonie, pielgrzymki, bale, kiermasze, festiwale, spotkania, rekolekcje oraz dni skupienia.

Spotkanie zakończyło przełamanie się opłatkiem oraz wspólna wieczerza ze śpiewem kolęd, w tym również pisanych przez prezes Lucynę Woźnicę do muzyki innego członka Akcji Katolickiej, organisty i kompozytora Zbigniewa Orzełowskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
3°C Sobota
wieczór
2°C Niedziela
noc
0°C Niedziela
rano
1°C Niedziela
dzień
wiecej »