Watykan-Chiny: w drodze do relacji dyplomatycznych?

Chińska Republika Ludowa i Stolica Apostolska nawiążą relacje jeszcze w ciągu obecnego pontyfikatu. Takie przekonanie wyraził Anthony Liu Bainian, wiceprzewodniczący a zarazem rzecznik Stowarzyszenia Patriotycznego będącego czapką organizacyjną oficjalnego Kościoła katolickiego w Chinach.

Udzielił on wywiadu agencji EFE, podczas którego ostentacyjnie wyrażał szacunek do Benedykta XVI za jego wysiłki na rzecz poprawy stosunków chińsko-watykańskich. Zdaniem Liu Stolica Apostolska musi jednak zaakceptować obecny stan rzeczy, w tym sposób, w jaki władze pozwalają funkcjonować katolikom.

„Watykan uważał, że reżim komunistyczny nie potrwa długo i że będzie można znowu wysłać do Chin zagranicznych misjonarzy – stwierdził rzecznik Stowarzyszenia Patriotycznego. – Dlatego nie akceptował biskupów, których musieliśmy wybrać. A my uważamy, że władza pochodzi od Boga, a nie z Watykanu, i tak wybraliśmy w sumie od 1958 r. 170 biskupów”. Liu Bainian dodał, że problemem w relacjach chińsko-watykańskich nie jest osoba Papieża, ale „pewne osoby i grupy”, które chcą narzucić Państwu Środka kapitalistyczny model rządów. Zaprzeczył także, iż w Chinach wierzący są prześladowani. Nie da się prześladować dziesiątków milionów chrześcijan, buddystów i muzułmanów, którzy mieszkają w Chinach – stwierdził.

Umiarkowany optymizm co do chińsko-watykańskich perspektyw wyraził też pekiński socjolog zajmujący się problematyką kościelną. Ren Yanli z Chińskiej Akademii Nauk Społecznych w wypowiedzi dla agencji UCAN stwierdził, że komunistyczne władze nie widzą potrzeby pośpiechu w negocjacjach ze Stolicą Apostolską. „W porównaniu z ruchami separatystycznymi w Tybecie czy Sinkiangu Kościół katolicki stanowi po prostu mniejszy kłopot” – wyjaśnił Ren. Stąd pojawiające się co jakiś czas twarde tony w dialogu obu stron. Nie brakuje jednak też elastyczności i pragmatyki. „Pekin i Watykan muszą ze sobą rozmawiać” – dodał chiński socjolog.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
30°C Środa
dzień
32°C Środa
wieczór
24°C Czwartek
noc
21°C Czwartek
rano
wiecej »