Tarnów będzie w niedzielę 17 stycznia miejscem centralnych obchodów XIII Dnia Judaizmu. W programie obchodów znalazły się koncerty, wystawy, dyskusja panelowa i wspólna modlitwa.
Przyświecać im będzie cytat z Księgi Rodzaju opisujący powołanie Abrahama: „Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej do kraju, który ci ukażę”.
„To dzień wspólnej modlitwy i poznawania siebie. Zgłębiając Stary Testament i judaizm, poznajemy swoją wiarę. Są rzeczy, które nas łączą i różnią, ale trzeba koncentrować się na tym, co nas zbliża. Mamy wspólnego Boga” - mówi ks. Piotr Łabuda, jeden z organizatorów Dnia Judaizmu.
Samorząd Tarnowa przygotowuje się do niedzielnych uroczystości od dłuższego czasu. Po wielu latach starań udało się wyburzyć szpecący budynek, który od niemal trzydziestu lat zasłaniał zabytkowy fragment tarnowskiej Bimy. Stało się to w ramach realizowanego w Tarnowie programu rewitalizacji. Bima będzie bowiem ważnym miejscem spotkań w trakcie XIII Dnia Judaizmu. Urząd Miasta przygotowuje ponadto bezpłatną gazetę „Wiadomości Tarnowskie”, która przybliży mieszkańcom tematykę żydowską.
„Kluczem do zrozumienia kontaktów polsko-żydowskich było od zawsze codzienne obcowanie ze sobą. Tarnowscy Żydzi wywierali istotny wpływ na życie i funkcjonowanie miasta, o czym świadczą pozostałe po nich kroniki, biografie, wspomnienia i fotografie. Na styku kultur, w przestrzeni codziennych kontaktów, szczery, pozbawiony uprzedzeń dialog był i jest nadal jedynym gwarantem owocnej koegzystencji. Miejscem takiego dialogu był i jest Tarnów - miasto otwarte, które nie tylko Polacy przez wieki nazywali Domem” - mówi prezydent miasta Ryszard Ścigała.
Pierwsze rodziny żydowskie osiedliły się w Tarnowie już XV wieku. Żydzi zamieszkiwali wschodnią część miasta, Rynek oraz kilka przyległych do niego ulic. Stanowili elitę kulturalną i intelektualną miasta. Byli lekarzami, muzykami, adwokatami, przedsiębiorcami i nauczycielami. Dzięki wkładowi ludności żydowskiej rozwijał się handel, tworzono szkoły (również żydowskie) i warsztaty pracy. Zorganizowano nawet żydowski szpital i bibliotekę, a pod koniec XIX wieku miasto było znaczącym ośrodkiem ruchu syjonistycznego w Europie. W szczytowym okresie rozkwitu, tuż przed wojną, Tarnów liczył ok. 43 proc. ludności wyznania mojżeszowego, co sprawiało, iż był czwartym co do liczebności Żydów miastem w byłej Galicji.
Obchody Dnia Judaizmu rozpoczną się w Tarnowie w sobotę 16 stycznia projekcją filmu „Cud purymowy” w reżyserii Izabelli Cywińskiej oraz koncertem muzyki klezmerskiej SHOLEM w Kinie Marzenie.
W niedzielę 17 stycznia, w auli Wyższego Seminarium Duchownego o godz. 10 rozpocznie się spotkanie poświęcone Biblii. Zostanie także otwarta wystawa pt. „Cmentarze żydowskie i synagogi dawnej Galicji”.
Dzień Judaizmu będzie też okazją do modlitwy. Mieszkańcy Tarnowa i uczestnicy ogólnopolskich obchodów będą mogli odwiedzić miejscowy kirkut, znajdujący się obok kościoła pw. Matki Bożej Fatimskiej oraz modlić się przy Bimie, pozostałej po synagodze.
Po południu, o godz. 15.30 w tarnowskiej katedrze odbędzie się nabożeństwo Słowa Bożego, transmitowane przez Radio RDN Małopolska.
Po nabożeństwie, ok. godz. 16.30 zaplanowano dyskusję panelową przedstawicieli katolików i Żydów w Sali Lustrzanej. Wezmą w niej udział m.in. Piotr Kadlčik z warszawskiej gminy żydowskiej, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, biskup tarnowski Wiktor Skworc oraz przewodniczący Komitetu Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem bp Mieczysław Cisło.
Ostatnim punktem centralnych obchodów XIII Dnia Judaizmu będzie koncert podczas którego wystąpi kantor Azi Schwartz z towarzyszeniem Chóru Katedralnego Pueri Cantores Tarnovienses oraz Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej.
Podczas uroczystości w auli WSD tytuł "Człowieka Pojednania" zostanie przyznany rabinowi dr. Alon Goshen Gottsteinowi z Międzyreligijnego Instytutu Elijah.
Organizatorem obchodów XIII Dnia Judaizmu w Tarnowie jest biskup tarnowski oraz Kuria Diecezjalna przy współudziale władz Tarnowa.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.