Reklama

Historia ukryta w czekoladzie

To tytuł filmu, który zdobył grand prix I Międzynarodowego Festiwal Filmów i Programów Religijnych dla Dzieci MUNDI w Starym Sączu.

Reklama

Jurorzy I Międzynarodowego Festiwal Filmów i Programów Religijnych dla Dzieci MUNDI w Starym Sączu  grand prix przyznali filmowi "Historia ukryta w czekoladzie". To polska nowela filmowa z udziałem znakomitych aktorów, m.in. Anny Dymnej i Jerzego Treli. Ciepły, familijny, przyjazny przekaz i dobre przesłanie to coś, co rzadko można dziś spotkać w filmach dla młodych widzów.

Przyznano także statuetki Lilii św. Klary w kategorii filmu animowanego. Złotą dla filmu "Święta Rita" (z serii "O świętych dla dzieci", Włochy, 1956), srebrną dla filmu "Mikołaj - chłopiec, który został świętym" (z serii "Niezwykłe Opowieści", USA, 1989) i brązową dla filmu "Cuda Jezusa" (z serii "Opowieści biblijne z Nowego Testamentu", USA, 1989).

Jurorzy przyznali Złotą Statuetkę św. Klary w kategorii religijnego programu telewizyjnego dla dzieci dla produkcji "Talenty" z serii "Domek na Skale" (Hiszpania, 2014).

Przyznano także Złotą Statuetkę św. Klary w kategorii w kategorii filmu fabularnego dla "Cotolay" (Hiszpania 1966).

I Międzynarodowy Festiwal Filmów i Programów Religijnych dla Dzieci MUNDI w Starym Sączu rozpoczął się we wspomnienie św. Klary, patronki telewizji, Mszą św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Zakończy się dzisiaj, kiedy wspominamy św. Maksymiliana Marię Kolbego, nazywanego przez rodziców i kolegów "Mundzio". To właśnie od niego festiwal wziął swą nazwę.

Na festiwal nadesłano 7 filmów i aż 10 serii, które zawierają ponad 200 filmów religijnych dla dzieci. Z nich na listę festiwalową wpisano 34 produkcje, z których po wstępnej selekcji wyłoniono grupę 18 filmów i programów, którym przyznano tytuł Nominowane do Festiwalu Filmów MUNDI 2017.

Filmy te oceniało międzynarodowe dziecięce jury i wybitni znawcy: ks. Tomasz Trafny z Papieskiej Rady ds. Kultury, Dominika Figurska – aktorka i mama pięciorga dzieci, prof. Janusz Kawecki z KRRiT, Eugeniusz Gordziejuk ze Studia Miniatur Filmowych z Warszawy, Bartosz Kik - reżyser filmu "Fatima" oraz Kazimierz Tarnas - reżyser i scenarzysta.

Filmy oceniali wybitni znawcy kina...   Beata Malec-Suwara /Foto Gość Filmy oceniali wybitni znawcy kina...
...i międzynarodowe dziecięce jury   Beata Malec-Suwara / Foto Gość ...i międzynarodowe dziecięce jury
Był czas także na dyskusję na temat kondycji filmów dla dzieci, którą poprowadził ks. Marek Lis, redaktor Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego. Wśród nich tych dla dzieci, przynajmniej 10 lat temu, nie było za wiele. To się zmienia, ale ich dystrybucja wcale nie jest taka łatwa. Eksperci zastanawiali się także nad tym, co zrobić, żeby filmy religijne nie tylko były wartościowe, ale przy tym także atrakcyjne. Postulowali, by nie nazywać wszystkich filmów animowanych dla dzieci bajkami.

Głównym organizatorem festiwalu MUNDI było Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej "Promyczek", które jest producentem serii kilkudziesięciu filmów religijnych dla dzieci.

Honorowym patronatem festiwal objęła m.in. Papieska Rada ds. Kultury, Biskup Tarnowski oraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
wiecej »

Reklama