Benedykt XVI spotkał się w środę z niezrównoważoną psychicznie młodą Szwajcarką, która podczas pasterki w bazylice świętego Piotra, próbując zbliżyć się do niego po przeskoczeniu barierki ochronnej, popchnęła go i przewróciła na ziemię - poinformował rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi.
Do spotkania papieża z 25-letnią Susanną Maiolo doszło po audiencji generalnej w Watykanie.
Ksiądz Lombardi poinformował, że Maiolo wyraziła ubolewanie z powodu tego, co się stało, a papież jej przebaczył.
„Panna Maiolo wyraziła Ojcu Świętemu ubolewanie z powodu tego, co się stało (...), Ojciec Święty natomiast zechciał okazać jej swe przebaczenie, jak również własne serdeczne zainteresowanie i życzenie zdrowia” – głosi komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Dodaje, że S. Maiolo towarzyszyło dwoje jej krewnych.
Kobieta została niedawno wypisana ze szpitala, w którym przebywała na oddziale psychiatrycznym. Wcześniej odwiedził ją osobisty papieski sekretarz ksiądz Georg Gaenswein, który przekazał jej różaniec.
Do zdarzenia doszło na początku Pasterki, której przewodniczył Ojciec Święty. 25-letnia Susanna Maiolo, mające podwójne obywatelstwo – włoskie i szwajcarskie, zdołała przeskoczyć przez barierki ochronne i mimo interwencji służb bezpieczeństwa pociągnąć papieża za paliusz. Benedykt XVI stracił równowagę i upadł. Szybko się jednak podniósł, po czym nadal przeszedł w procesji do ołtarza, przy którym odprawił Mszę św.
Niestety podczas tego incydentu upadł także 86-letni kard. Roger Etchegaray, wicedziekan Kolegium Kardynalskiego, który złamał szyjkę kości udowej. Przewieziono go do kliniki im. Gemellego, gdzie nazajutrz go operowano i w której nadal przebywa. 9 stycznia odwiedził go tam Benedykt XVI.
Maiolo nie była uzbrojona, ale ponieważ miała objawy braku równowagi psychicznej, poddano ją opiece lekarskiej. Równo rok wcześniej ta sama kobieta również próbowała się zbliżyć do papieża, przeskakując barierę dzielącą go od wiernych, jednakże służby watykańskie ujęły ją, zanim zdołała podejść do Ojca Świętego.
Po tym incydencie zastanawiano się, jakie sankcje można zastosować wobec kobiety, przy czym przeważał pogląd, że ze względu na pewne zaburzenia psychiczne, jakie u niej występują, a także brak oznak agresywności w jej zachowaniu, należy odstąpić od występowania na drogę sądową.
Jedyną karą, jaką mógłby nałożyć na nią watykański wymiar sprawiedliwości, byłby zakaz udziału w uroczystościach z udziałem papieża.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.