Reklama

Śląski Szlak Zabytków Techniki w Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego

Wytyczony w woj. śląskim Szlak Zabytków Techniki (SZT) został częścią Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (European Router of Industrial Heritage - ERIH). Odpowiednie tablice informacyjne i certyfikaty szefowie ERIH przekazali w środę w Zabrzu przedstawicielom władz regionu i kluczowych obiektów tego szlaku.

Reklama

ERIH to europejskie stowarzyszenie, które promuje dziedzictwo industrialne Starego Kontynentu i pomaga wprowadzać na rynek turystyczny ciekawe obiekty poprzemysłowe. Zrzesza ponad 730 atrakcji tego typu położonych m.in. na 50 regionalnych turystycznych szlakach przemysłowych w 12 krajach, głównie w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii.

"Jestem pod wrażeniem tego, co miałem okazję tu zobaczyć" - mówił podczas uroczystości w Zabytkowej Kopalni "Guido" w Zabrzu przewodniczący ERIH dr Meinrad Grewenig. "Obiekty, o których mówimy, stanowią świadectwo kultury przemysłowej, a z kolei kultura przemysłowa stanowi punkt odniesienia dla naszych społeczeństw" - dodał.

Grewenig chwalił zaangażowanie opiekunów Szlaku oraz jego poszczególnych obiektów. Jak mówił, np. czynna parowa kopalniana maszyna wyciągowa w zabrzańskim skansenie "Królowa Luiza" jest - jego zdaniem - najlepiej zachowanym i utrzymanym urządzeniem tego typu na świecie. Dodał też, że np. połączona oferta "Guido" i "Luizy" "jest tym, co mamy najlepszego do zaoferowania w całej Europie".

Uczestnictwo w ERIH daje przede wszystkim korzyści prestiżowe i promocyjne. Informacje o śląskim Szlaku Zabytków Techniki w środę po południu znalazły się już m.in. na stronie internetowej tej organizacji - odwiedzanej przez tysiące europejskich turystów, chcących zwiedzać zabytki przemysłowe. Znajdą się też w kilkudziesięciu głównych obiektach ERIH.

Obejmujący 32 obiekty Szlak Zabytków Techniki to istniejący od czterech lat produkt turystyczny, łączący najciekawsze obiekty dziedzictwa przemysłowego w woj. śląskim - m.in. Zabytkową Kopalnię "Guido" w Zabrzu, robotnicze osiedla Nikiszowiec i Giszowiec w Katowicach, dworce kolejowe w Bielsku-Białej i Rudzie Śląskiej czy Tyskie Browarium.

Jak poinformował Tomasz Stemplewski z urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego, popularność Szlaku i leżących na nim zabytków przyciągnęła w ub. roku 500 tys. turystów i m.in. dlatego chcą do niego dołączyć 24 kolejne obiekty. Jednocześnie jednak ma odbyć się weryfikacja, czy powinny na nim pozostać niektóre dotychczasowe - zaniedbywane - punkty.

Członkostwo SZT w ERIH będzie kosztowało budżet woj. śląskiego 500 euro rocznie. Podobną kwotę zapłacą dodatkowo trzy tzw. punkty kotwiczne śląskiego szlaku w ERIH: kopalnia "Guido" (prawie 70 tys. turystów rocznie) oraz dwa zabytkowe browary - Tyskie Browarium (40 tys.) oraz Browar i Muzeum Browaru Żywiec (100 tys.).

Punkty kotwiczne ERIH to miejsca, które odegrały znaczącą rolę w przemysłowej historii Europy, a jednocześnie są ważnymi centrami turystycznymi. Obecnie w całej Europie znajduje się 71 takich punktów. Poza tablicami podkreślającymi przynależność do ERIH znajdują się tam m.in. zestandaryzowane informacje o podobnych atrakcjach w całej Europie.

Dzięki temu turysta, który odwiedzi np. słynną kopalnię Zollverein w partnerskim mieście Zabrza - Essen, dowie się o atrakcjach "Guido". W zabrzańskim "Guido" w dawnej komorze pomp 320 metrów pod ziemią otwarto natomiast wystawę prezentującą 18 obiektów ERIH, m.in. Zollverein, hutę Volklingen w Zagłębiu Saary czy kopalnię żelaza w Fallun w Szwecji.

W maju ub. roku obiekty SZT oglądali przedstawiciele ERIH. W czerwcu swoją zgodę na włączenie do ERIH Szlaku Zabytków Techniki wyrazili radni woj. śląskiego. Było to potrzebne, ponieważ sam Szlak nie ma osobowości prawnej, a jest finansowany przez wojewódzki samorząd. Wniosek samorządu o przystąpienie do międzynarodowej organizacji musiał też uzyskać akceptację resortu spraw zagranicznych.

Według informacji wicemarszałka woj. śląskiego Zbyszka Zaborowskiego, w tym roku planowana jest kolejna już akcja promocyjna Szlaku Zabytków Techniki, warta 2 mln zł. Jej centralnym punktem ma być planowane na 12 czerwca Święto Szlaku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
3°C Niedziela
dzień
4°C Niedziela
wieczór
4°C Poniedziałek
noc
3°C Poniedziałek
rano
wiecej »

Reklama