Prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva wyraził gotowość wycofania się z kontrowersyjnych punktów podpisanej przez siebie trzeciej wersji Krajowego Programu Praw Obywatelskich (PNDH). Dokument spotkał się z ostrą krytyką przedstawicieli społeczeństwa brazylijskiego.
Wśród kwestionujących Program znalazły się: Stowarzyszenie Adwokatów Brazylii (OAB), przedstawiciele mediów, Krajowa Konferencja Biskupów Brazylii (CNBB), jak też wysocy dygnitarze sił zbrojnych.
Spośród artykułów znajdujących się w Krajowym Programie Praw Obywatelskich, które wzbudziły najwięcej sprzeciwu, wymienia się: depenalizację aborcji, zakaz wystawiania symboli religijnych w miejscach publicznych, związki cywilne pomiędzy osobami tej samej płci oraz prawo do adopcji dzieci przez te osoby.
„Postrzegamy te inicjatywy rządu Luli jako przejaw samowoli i przeciwne demokracji. Wszyscy biskupi są przeciwni” – zadeklarował biskup José Simão – odpowiedzialny za Komisję Obrony Życia w Pierwszym Regionie Episkopatu obejmującym stan São Paulo i zarazem ordynariusz diecezji Assis.
„Kościół, jako całość i ze względu na podstawy wiary, podtrzymuje swój sprzeciw wobec tych punktów i dalej występuje w obronie życia” – podkreślił wspomniany hierarcha.
Dla biskupa José Simão taki temat jak depenalizacja aborcji, otwiera możliwości dla innych praktyk, które mogą występować przeciw życiu ludzkiemu. „Aborcja jest zbrodnią, jest agresją przeciw osobie ludzkiej. Jeżeli rząd dokonuje depenalizacji, więc ułatwia dostęp do innych praktyk podobnych do tej” – zauważył wspomniany biskup.
Według prasy z 12 stycznia prezydent Lula usunie z Krajowego Programu Praw Obywatelskich (PNDH) wszystkie punkty polemiczne, aby nie zaszkodzić minister Dilmie Rousseff w ubieganiu się o fotel prezydencki w tegorocznych wyborach. Kandydaturę Rousseff wysunął sam prezydent Lula i mocno popiera, aby zajęła po nim pałac prezydencki w Brazylii.
Chodzi o zabezpieczenie przed zagrożeniami płynącymi z Rosji.