Wobec wyzwań współczesnego etosu okażmy jedność w wierze, gwarancje naszej wiarygodności, uzasadnienie naszej nadziei i świadectwo braterskiej miłości – apelował abp Henryk Hoser podczas nabożeństwa ekumenicznego w warszawskim kościele ewangelicko-reformowanym.
W liturgii wzięli udział przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Homilię wygłosił ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej.
Podkreślił, że tym co łączy wszystkie Kościoły chrześcijańskie jest zaangażowanie w głoszenie Dobrej Nowiny o Zbawieniu. „Chrystus bowiem chce zbawić wszystkich ludzi, w co nie możemy wątpić” - zaznaczył abp Hoser.
„Wyznanie Wiary czyli popularnie Skład Apostolski i credo jest do dziś wspólnym mianownikiem chrześcijan, potwierdzonym przez Pisma i Proroków, Ewangelię oraz świadectwo pokoleń męczenników i wyznawców” - mówił arcybiskup. Mimo to, przez wieki podkreślano przede wszystkim to, co różni Kościoły. Narastały wzajemne pretensje i animozje, które owocowały wojnami, za którymi zawsze - jak podkreślił abp Hoser - kryły się interesy ziemskie. Zasada „Cuius regio, eius religio”, była odwróceniem perspektywy życia chrześcijan, ponieważ stanowiła „poddanie się dyktatowi ziemskich władców i pragmatyzm prowadzący do impasu, a religię redukujący do kultury” - mówił abp Hoser.
Duch Święty zmienił jednak perspektywę patrzenia chrześcijan. „Ponad wszelkim relatywizmem moralnym istnieje możliwość dochodzenia do istoty wiary, do jej autentycznych korzeni i lojalnego poszukiwania odwiecznej prawdy” - powiedział ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej.
Abp Hoser przypomniał że „ruch ekumeniczny rozpoczął się w kręgu Kościołów i wspólnot reformowanych”. Z tego środowiska pochodziła również świętej pamięci prof. Zofia Leimbach, lekarz pediatra, prorektor Akademii Medycznej i pierwsza kobieta wybrana na konsystorza Kościoła ewangelicko-reformowanego, pod której okiem uczył się sztuki lekarskiej abp Hoser.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.