„Okażmy jedność w wierze”

Wobec wyzwań współczesnego etosu okażmy jedność w wierze, gwarancje naszej wiarygodności, uzasadnienie naszej nadziei i świadectwo braterskiej miłości – apelował abp Henryk Hoser podczas nabożeństwa ekumenicznego w warszawskim kościele ewangelicko-reformowanym.

W liturgii wzięli udział przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Homilię wygłosił ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej.

Podkreślił, że tym co łączy wszystkie Kościoły chrześcijańskie jest zaangażowanie w głoszenie Dobrej Nowiny o Zbawieniu. „Chrystus bowiem chce zbawić wszystkich ludzi, w co nie możemy wątpić” - zaznaczył abp Hoser.

„Wyznanie Wiary czyli popularnie Skład Apostolski i credo jest do dziś wspólnym mianownikiem chrześcijan, potwierdzonym przez Pisma i Proroków, Ewangelię oraz świadectwo pokoleń męczenników i wyznawców” - mówił arcybiskup. Mimo to, przez wieki podkreślano przede wszystkim to, co różni Kościoły. Narastały wzajemne pretensje i animozje, które owocowały wojnami, za którymi zawsze - jak podkreślił abp Hoser - kryły się interesy ziemskie. Zasada „Cuius regio, eius religio”, była odwróceniem perspektywy życia chrześcijan, ponieważ stanowiła „poddanie się dyktatowi ziemskich władców i pragmatyzm prowadzący do impasu, a religię redukujący do kultury” - mówił abp Hoser.

Duch Święty zmienił jednak perspektywę patrzenia chrześcijan. „Ponad wszelkim relatywizmem moralnym istnieje możliwość dochodzenia do istoty wiary, do jej autentycznych korzeni i lojalnego poszukiwania odwiecznej prawdy” - powiedział ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej.

Abp Hoser przypomniał że „ruch ekumeniczny rozpoczął się w kręgu Kościołów i wspólnot reformowanych”. Z tego środowiska pochodziła również świętej pamięci prof. Zofia Leimbach, lekarz pediatra, prorektor Akademii Medycznej i pierwsza kobieta wybrana na konsystorza Kościoła ewangelicko-reformowanego, pod której okiem uczył się sztuki lekarskiej abp Hoser.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
16°C Środa
wieczór
12°C Czwartek
noc
11°C Czwartek
rano
13°C Czwartek
dzień
wiecej »