Czy USA zaatakują Koreę Północną? Trump odpowiada

Pytany przez dziennikarzy, czy USA zaatakują Koreę Płn. po jej najnowszej próbie nuklearnej, prezydent Donald Trump odparł: "Zobaczymy". Napisał też na Twitterze, że USA mogą zerwać wymianę handlową z państwami, które prowadzą interesy z Pjongjangiem.

Wcześniej w niedzielę prezydent skrytykował ugodową politykę Korei Południowej wobec Pjongjangu i napisał na Twitterze: "Oni rozumieją tylko jedno!".

"Korea Północna jest państwem zbójeckim, które stało się wielkim zagrożeniem i źródłem zakłopotania dla Chin" - napisał Trump, dodając, że Pekin "próbuje pomóc, ale z niewielkim powodzeniem". Chiny są największym partnerem handlowym Korei Północnej.

AP podkreśla, że jest to pierwsza próba nuklearna, z którą musi sobie poradzić administracja Trumpa; inne agencje podkreślają, że dziwne jest, iż mimo powagi sytuacji prezydent komentuje test broni nuklearnej na Twitterze.

Sekretarz stanu Rex Tillerson prowadzi w niedzielę rozmowy z szefami dyplomacji państw azjatyckich, a minister finansów USA Steve Mnuchin poinformował wcześniej, że przygotowuje projekt nowego "pakietu sankcji" wymierzonych w Koreę Płn., i dodał, że rekomenduje prezydentowi całkowite zablokowanie sankcjami wymiany handlowej z Koreą Północną.

Północnokoreańskie media podały w niedzielę, że "całkowitym powodzeniem" zakończyła się przeprowadzona przez Pjongjang próba bomby wodorowej przeznaczonej do instalowania na międzykontynentalnych pociskach balistycznych (ICBM). Kilka godzin wcześniej odnotowano silne wstrząsy sejsmiczne na terytorium Korei Północnej.

arch.

«« | « | 1 | » | »»
 • Jan Roncalli
  03.09.2017 19:25
  Cyber-atak Korei Północnej na polskie banki należałoby w tym kontekście uważać za odwrócenie uwagi od aktywności Rosji w regionie. Odpowiedź na prowokację może być tylko jedna. Współpraca z Chinami, Rosją i Assadem w celu wywarcia presji na reżim w Pyongyang. SzOW z racji jeszcze tajnej współpracy wojskowej po przyłączeniu Indii i Pakistanu staje się coraz większym zagrożeniem dla tzw. wolnego świata i sprawdzianem dla interoperacyjności wojsk NATO, które w ramach WPZiB słusznie przez Trumpa są uważane za potrzebne do wzięcia odpowiedzialności państw UE za swoje bezpieczeństwo, na które wpływa całokształt wewnętrznych relacji społecznych i potencjalnych działań wywrotowych ze strony mafii i sekt ideologicznych prowadzonych w ramach 4 generacji wojen. Do równoważenia Rosji w regionie wg Kissingera jest potrzebne równoważenie Niemiec w UE, co wpłynie na wzmocnienie wspólnoty interesów w ramach UE i osłabienie presji ze strony Moskwy i jej partnerów.
 • mee...
  03.09.2017 22:35
  ...no I Chiny maja problem, bo albo bolszewicy zdradza bolszewicka albo Chiny straca amerykanski rynek zbytu na swoje badziewie...nie nadaremno tez w niemczech plakano gdy Clinton przegrala;)
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 1 2 3 4 5 6
  17°C Sobota
  dzień
  18°C Sobota
  wieczór
  15°C Niedziela
  noc
  13°C Niedziela
  rano
  wiecej »