Na zaproszenie abpa Tadeusza Kondrusiewicza, metropolity mińsko-mochylewskiego, w stolicy Białorusi, Mińsku, trwają obrady Zgromadzenia Plenarnego Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE).
Biorą w nim udział przewodniczący wszystkich Konferencji, reprezentujących 45 krajów naszego kontynentu. Wiceprzewodniczący Rady, metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki, mówił o głównych tematach poruszanych w czasie obrad.
„Każdy człowiek jest indywidualnie odpowiedzialny za swoje zbawienie. W tym względzie spojrzenie na kondycję młodych w wielu krajach Europy bardzo podupadło, tzn. ucieczka od odpowiedzialności, niechęć do zawierania związków małżeńskich, niechęć do dzieci. Wszystko to owoc pewnego zagubienia duchowego, które chciałoby brać, ale nie chciałoby dawać; chciałoby praw, ale nie chciałoby odpowiedzialności; chciałoby przywilejów, ale nie obowiązków, które z tymi przywilejami się wiążą. W takiej sytuacji trzeba wskazywać na to, że odrodznie nie przyjdzie tylko z tych zewnętrzynych czynników, tzn. z możliwości zmiany pracy, edukacji. Ale odmiana może przyjść tylko z wnętrza człowieka, z odmiany jego ducha. Dopiero wtedy można myśleć o pozytywnym spojrzeniu i na edukację, i na to wszystko, co się wiąże z pracą i odpowiedzialnością za społeczeństwo. Drugi temat to temat Europy, która znajduje się na swoistym zakręcie. Musi znaleźć jakieś wyjście. Tyle kryzysów przeżyła Europa, a jednak jakoś się odradzała. Myślano bowiem o tym, że trzeba jakiegoś większego zjednoczenia ducha, aby Europa się ostała” – mówił abp Gądecki.
Abp Stanisław Gądecki poinformował, że przyszłoroczne spotkanie Rady Konferencji Biskupów Europy odbędzie się we wrześniu w Poznaniu. Powodem zaproszenia jest 1050-lecie przybycia pierwszego biskupa - Jordana do Polski oraz stulecie niepodległości naszej Ojczyzny.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.