Przewrotność serca

Człowiek, mimo zwycięstw odnoszonych w Chrystusie, wciąż nosi w swym sercu pęknięcie, które Biblia nazywa jecer hara, czyli skłonnością do złego.

Przychodził do sędziwego mnicha pewien młodzieniec, skarżąc się: – Ojcze, upadłem. Co mam zrobić? – Wstawaj i zaczynaj od nowa – mówił mu starzec. Przychodził wiele razy z tym samym problemem i za każdym razem otrzymywał tę samą zachętę do podejmowania od nowa zmagania ze sobą. Ile razy będę tak padał i powstawał? – zapytał pewnego razu nieco już zniecierpliwiony sobą człowiek. A starzec mu odpowiedział: – Za każdym razem, gdy zdarzy ci się upadek, powstawaj natychmiast, ufając Bogu. I gdy padniesz ponownie, ponownie się dźwigaj i idź naprzód. I tak przez całe życie. Bo wszystko zależeć będzie od tego, w jakim stanie zaskoczy cię śmierć i zbliży się wieczność. Czy będziesz stał, czy leżał. Kto doświadczył spotkań z miłością Boga i Jego wezwaniem do przemiany życia, wie doskonale, że nawrócenie nie dokonuje się raz na zawsze. Człowiek, mimo zwycięstw odnoszonych w Chrystusie, wciąż nosi w swym sercu pęknięcie, które Biblia nazywa jecer hara (por. Rdz 8,21), czyli skłonnością do złego.

Trudno pogodzić się z istnieniem we mnie złych skłonności, np. pożądania. W mojej mentalności noszę przekonanie, że pożądanie należy zwalczać, tłumić, co oczywiście udaje się tylko połowicznie i prowadzi do frustracji. Nie zmienia to faktu, że nadal powinienem z nim walczyć. Jecer hara jest instynktownym egoizmem. Podpowiada szybkie i proste rozwiązania z natychmiastowym zaspokojeniem: widzę przedmiot, który chcę mieć – więc biorę. Nie w pożądaniu jednak tkwi problem, ale w tym, co z nim zrobimy. Skłonność do seksualnej satysfakcji może kogoś przywieźć do gwałtu, jak i do myśli o małżeństwie. Nie upadki stanowią problem, ale przewrotność serca.

Jak dochodzi do wewnętrznego zepsucia? Kiedy pierwszy raz skłamałem, czułem się podle. Gdy dopuściłem się tego po raz któryś z rzędu, już mnie to nie raziło. Za którymś zaś razem przestałem odczuwać jakiekolwiek wyrzuty. Gdy przewrotność serca doprowadzi kogoś do takiego stanu znieczulenia, gdzie znaleźć lekarstwo? Nadzieja w tym, że Bóg ześle nam jakieś życiowe trzęsienie ziemi, które zdoła wstrząsnąć martwym sumieniem i przywrócić mu funkcje odczuwania. Być może nadszedł czas, by na równi z Bożym miłosierdziem Kościół przypominał nam również prawdę o piekle.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  -1°C Niedziela
  rano
  3°C Niedziela
  dzień
  4°C Niedziela
  wieczór
  1°C Poniedziałek
  noc
  wiecej »